Dok se Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) priprema za početak druge faze istraga o podrijetlu COVID-19, Kina je bila pod pritiskom da međunarodnim istražiteljima pruži veći pristup, usred nekoliko nedavnih izvještaja koji sugeriraju da je procurila iz laboratorija specijaliziranog za istraživanje koronavirusa u gradu Wuhanu.
Kina je više puta porekla da je laboratorij odgovoran te da SAD i druge zemlje pokušavaju odvratiti pozornost od vlastitih neuspjeha u suzbijanju virusa.
Veleposlanstvo je u četvrtak priopćilo da su "neke političke snage fiksirane na političku manipulaciju i traženje krivca".
Kina podržava "sveobuhvatno istraživanje svih ranih slučajeva COVID-19 pronađenih diljem svijeta i temeljitu istragu nekih tajnih baza i bioloških laboratorija u cijelom svijetu", stoji u priopćenju.
"Vrlo jasno pokušavaju internacionalizirati svoj put iz zastoja u kojem se nalaze", rekao je zaposlenik instituta Atlantic Council Jamie Metzl, koji je vodio kampanju za novu neovisnu istragu.
Obavljeno zajedničko istraživanje Kine i WHO-a
Zajedničko istraživanje Kine i WHO-a objavljeno u ožujku pokazalo je da je malo vjerojatno da je SARS-CoV-2 procurio iz laboratorija te se najvjerojatnije proširio sa šišmiša na ljude preko još uvijek neidentificirane posredničke vrste.
Kina je također nastavila ukazivati na mogućnost da COVID-19 potječe iz druge zemlje te da je ušao preko zaražene smrznute hrane ili preko trgovačkih mreža za divlje životinje jugoistočne Kine.
Tabloid Global Times, dio medijske skupine People's Daily vladajuće Komunističke partije, izvijestio je da bi, ako se želi dodatno istražiti "teorija curenja iz laboratorija", SAD trebao pustiti istražitelje u vlastite objekte.
"Pandemija je započela u Kini. Započnimo s cjelovitom istragom tamo i prema potrebi širimo. Ukratko, ovo priopćenje veleposlanstva nečuvena je uvreda za svaku osobu koja je umrla od ove strašne tragedije i za njihove obitelji", rekao je Metzl.