Tedros je napomenuo da je, šest mjeseci nakon što je Kina prvi puta upozorila WHO na novu respiratornu zarazu, dostignuta granica od 10.000.000 slučajeva zaraze i 500.000 mrtvih od COVID-19.
"Većina ljudi je i dalje podložna zarazi. Virus ima još mnogo prostora za širenje", rekao je. "Svi mi želimo da se ovo okonča. Svi želimo nastaviti s našim životima. No gruba stvarnost je da ovo još nije ni blizu kraja. Iako su mnoge zemlje ostvarile određeni napredak, globalno se pandemija zapravo ubrzava".
Čelnik WHO-ovog programa za izvanredna stanja Mike Ryan je rekao da je ostvaren ogroman napredak u nalaženju sigurnog i učinkovitog cjepiva protiv COVID-19, ali da još nema jamstva da će ti napori biti uspješni.
U međuvremenu zemlje se protiv širenja zaraze mogu boriti testiranjem, izoliranjem potvrđenih slučajeva i praćenjem njihovih kontakata, rekao je Ryan. Posebno je istaknuo "sveobuhvatne, ustrajne strategije" Japana, Južne Koreje i Njemačke u borbi protiv zaraze.
WHO ovoga tjedna planira sazvati sastanak kako bi se procijenio napredak u borbi protiv COVID-19, rekao je Tedros. Tedros je rekao i da WHO idućeg tjedna šalje stručnu skupinu za istraživanje izvora novog koronavirusa.
Sjedinjene Države, najglasniji kritičar WHO-a koji je najavio i napuštanje te organizacije, zatražile su istragu o porijeklu koronavirusa. Američki predsjednik Donald Trump i državni tajnik Mike Pompeo su ustvrdili da je virus potekao iz laboratorija, iako za to nisu iznijeli dokaze. Kina odlučno odbacuje takve tvrdnje.