Hrvatska je zemlja za odmor 20 milijuna stranaca. Toliko ih je, naime, prošle godine posjetilo našu zemlju. 20 milijuna turista je pet turista na jednog stanovnika, po čemu smo zajedno s Maltom prvi u Europi.
Posljednji podatak e-visitora za travanj govori kako ih je bilo 9658 - očekivano zbog karantene. A u travnju prošle godine bilo ih je 1.158.593.
Svibanj je prijašnjih godina bio mjesec zagrijavanja, a prava turistička berba počinjala je u lipnju i trajala do kolovoza. U ta tri mjeseca u zemlju bi došlo više od 12,7 milijuna turista. A kako raste krivulja dolazaka turista, rastu, naravno, i prihodi proračuna.
Gotovo svaki drugi turist ljetovao je u Dalmaciji, odnosno njih 46 posto. Istru je odabralo 27 posto, Kvarner 18 posto, a Liku, Središnju Hrvatsku i Zagreb za odmor je biralo 8 posto turista. Slavoniju pak 1 posto.
Dubrovnik je u 2019. bio grad u kojem je noćilo najviše turista. Slijede četiri istarska grada - Rovinj, Poreč, Umag i Medulin, zatim Zagreba, Splita ili popularna vikend-destinacija Vir.
Najviše noćenja u Hrvatskoj ostvarili su Nijemci. Sada svaki drugi Nijemac poručuje da će ljetovati u domovini, a ne u inozemstvu.
Drugi najbrojniji turisti su domaći vikendaši koji čine gotovo 14 posto noćenja. Zatim su tu Slovenci, Austrijanci, Poljaci. Talijani nisu u samom vrhu. Na top 10 listi stranih gostiju donji dio predvode Česi, Britanci, Mađari i Slovaci.
Nijemci su uglavnom ljetovali u istarskim mjestima te na otocima Krku i Rabu.
Domaći gosti birali bi Vir, Crikvenicu, Zagreb pa do Vodica, Novalje, Zadra ili Biograda.
Slovenci tradicionalno biraju istarska mjesta pa do Novalje i Vira. Austrijanci, osim Opatije i kvarnerskih otoka, vole Istru.
Poljaci pak vole malo južnije - Šibenik ili Vodice, Omiš, Makarsku rivijeru.
Talijani, pogađate, biraju Istru i otoke kao što su Krk i Lošinj.
Česi vole Makarsku rivijeru, Omiš, Novalju i istarske turističke meke poput Umaga. Britanci, kao bolji potrošači, biraju od Dubrovnika, Zagreba, Istre, Hvara.
Mađarima su Crikvenica i Vir drugi dom, ali i istarska mjesta Rovinj i Medulin pa južnije do Zadra i Vodica.
I na kraju Slovaci ljetuju od Crikvenice, Vira i Zadra do Šibenika i najviše Makarske rivijere