Načelnik Stožera civilne zaštite Istarske županije Dino Kozlevac naglasio je da je sustav u punom pogonu. "Napregnut je, djelatnici već pomalo osjećaju teret rada u ovim mjesecima", dodao je. "Od danas u svim ambulantama imamo 24 sata dežurstvo liječnika kojima će se građani moći javiti. Pozivam ih da ne idu liječnicima, nego da zovu telefonom i dobit će pomoć", kazao je Kozlevac.
"Pripremamo karantenu i imamo dovoljno kapaciteta. Bilježimo povećani dolazak naših sugrađana koji se vraćaju iz Italije jer su zbog zatvaranja tvrtki dobili godišnje odmore, otkaze i slično. Svi oni idu u karantenu. Radi se o velikom broju ljudi, no mjera karantene donesena je zbog onih neodgovornih ljudi koji se nisu pridržavali pravila samoizolacije", objasnio je i dodao da, za sada, nema policijskog sata.
"Radikalne mjere su poduzete, sljedeća je mjera policijski sat. Nadam se da do toga neće doći", kazao je i pozvao sve da se pridržavaju mjera koje su donesene.
"Pozivam sve koji su došli s područja drugih županija da se što prije vrate svojim kućama kako ne bi bilo problema. Pozivam ih da se vrate što prije kućama. To je zato što su uvedene nove mjere i da nam ne opterećuju zdravstveni sustav. Ta se mjera uvodi od sutra, no pozivam ih da hitno krenu prema svojim kućama", kazao je Kozlevac.
Hitna pomoć u potrazi za opremom
Ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije dr. Gordana Antić kazala je da hitna mediciska služba funkcionira uredno. "Mi funkcioniramo tako da redovni rad nije upitan, obavljamo sve redovne pozive. Uz to imamo dodatno opterećenje - osiguravanje svih naših radnika adekvatnom zaštitom kako bi nam zaštitna sredstva potrajala", kazala je i dodala da zaposleni rade smjene od 24 sata. "To ćemo pojačati u slučaju potrebe", objasnila je.
"Za kućne posjete trebate se javiti svojem liječniku. Mi se moramo obući svaki put, koristiti osobnu zaštitu koju vrlo teško nabavljamo i do koje ćemo vrlo teško doći, a možda je potrošimo nepotrebno, ako odemo u kućni posjet koji je mogao obaviti i liječnik obiteljske medicine", objasnila je.
Iz Hitne medicinske pomoći poručili su da je pripremljeno dovoljno zaštitne opreme, no kako nema informacije o tome koliko će epidemija potrajati, u potrazi su za dodatnim zalihama kako ne bi došlo do nestašice.
Sve više starijih oboljelih
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije dr. Aleksandar Stojanović kazao je da je sve više slučajeva povezanih uz pogreb.
"Sve je više starijih osoba. Do sada je prosjek bio 49, sada se dignuo na 55. Imamo sve više osoba koje su starije životne dobi i onih koji su u rizičnim skupinama. Imamo 32 pozitivne osobe po brisovima. Dvije su osobe strani državljani koji su vraćeni u svoju državu, ostali su hrvatski državljani. Uzet je 21 bris i dostavljen u laboratorij, očekujemo nalaze tijekom dana", kazao je Stojanović.
Ravnateljica pulske bolnice dr. Irena Hrstić kazala je da je 29 osoba hospitalizirano, a jedna je osoba srednje teške kliničke slike i zahtijeva povećan dotok kisika. "Ostali su blage kliničke slike, čekamo da im testovi budu negativne pa da ih pustimo. U ovom trenutku nemamo pacijenata koji pokazuju potrebu za respiratorom. Preuzeli smo dva pacijenta iz KB-a Dubrava i dvoje pacijenata iz KBC-a Zagreb nakon potresa", dodala je Hrstić.
Sandra Stipanov, ravnateljica Crvenog križa Istarske županije, kazala je da im se javilo više od stotinu volontera kako bi pomogli u ovoj situaciji. "U pogonu je 12 telefonskih linija za sve koji imaju potrebu za informacijama", kazala je Stipanov.