Sve teži slučajevi

U Dubravi na respiratoru mladić (23) bez komorbiditeta: Dosta bolesnika stiže im nakon prve doze cjepiva

Slika nije dostupna
KB Dubrava otvara i petu jedinicu intenzivnog liječenja. U bolnici je trenutno hospitalizirano 268 bolesnika, a taj broj svakodnevno raste. Na respiratoru je 23-godišnji mladić bez komorbiditeta.

Liječnica Tatjana Kereš iz COVID bolnice u Dubravi kazala je da je od 268 hospitaliziranih bolesnika njih 52 u jedinicama intenzivnog liječenja.

"Nažalost, svaki dan nam brojke neumoljivo rastu. Najmlađi bolesnik u jedinici intenzivnog liječenja ima 23 godine, na respiratoru je i bez komorbiditeta", rekla je Kereš za N1 i dodala da je broj prijema na dnevnoj bazi puno veći od broja otpuštenih pacijenata.

"Ti bolesnici zahtijevaju jedan dugotrajan boravak u bolnici. U trećem valu kliničke slike su teže, bolesnici su značajno mlađi u odnosu na zimski period. U jedinici intenzivnog liječenja u ovom trenutku imamo tri slobodna kreveta, dok se ne otvori peta intenzivna jedinica s 13 kreveta", kazala je Kereš.

COVID-19 sistemska bolest

Ističe kako pacijentima dolazi puno ranije do respiratornog pogoršanja. "Veći postotak plućnog tkiva je zahvaćen i puno prije završavaju na respiratorima", objasnila je Kereš.

Nastavi li se KB Dubrava puniti istim tempom, vjerojatno je da će biti potrebe za Arenom. Kereš navodi kako je COVID-19 sistemska bolest te da nema organa u tijelu koju ona ne zahvaća.

"Bolesnici imaju brojne neurološke tegobe, psihološke tegobe, a zna biti i srčanih problema. COVID nije samo akutna faza kad bolesnik završi u bolnici nego ostavlja dugotrajne posljedice koje mogu trajati šest mjeseci, a možda čak i duže", dodala je Kereš.

Stižu im bolesnici i nakon prve doze cjepiva

U bolnici u Dubravi su imali pacijenata s težim oblicima bolesti koji su primili prvu dozu cjepiva.

"U pravilu, nakon prve doze cjepiva imali smo već dosta bolesnika. Sada se jedan takav bolesnik nalazi u jednici intenzivnog liječenja. Nažalost, imali smo i slučaj osobe koja je preminula, a primila je jednu dozu cjepiva. Ovaj pacijent koji je u jedinici intezivnog liječenja cijepljen je prvom dozom Moderne", objasnila je Kereš.

Dodaje da je odgovorno ponašanje važno i između prve i druge doze cjepiva. "Nakon prve doze i dalje nemate adekvatnu zaštitu od težih oblika bolesti. U pravilu, nakon druge doze cjepiva potrebno je minimalno 14 dana da bi se stvorio maksimalni imunitet", pojasnila je Kereš.