Zbog brzog širenja omikrona strože mjere uveo je i britanski premijer Boris Johnson, no u parlamentu su prošle zahvaljujući oporbi, a ne njegovim konzervativcima od kojih su mnogi bili protiv restrikcija.
Izvanredno stanje u Italiji, uvedeno u siječnju prošle godine, daje veće ovlasti središnjoj vladi i olakšava zaobilaženje birokracije koja koči proces donošenja odluka.
Izvanredno stanje trebale je isteći krajem godine.
Talijansko ministarstvo zdravlja odlučilo je uvesti obvezno testiranje posjetitelja iz EU-a od 16. prosinca do 31. siječnja prije nego napuste zemlju. Ta je odredba već na snazi za putnike iz mnogih neeuropskih zemalja.
Oni koji nisu cijepljeni moraju u petodnevnu karantenu nakon dolaska u Italiju.
Europska komisija to ne odobrava.
"Te pojedinačne odluke država članica naštetit će uvjerenju da u Europi vrijede jednaki uvjeti", kazala je potpredsjednica Europske komisije Vera Jourova novinarima u Bruxellesu.
Razočarani su i talijanski turoperatori i od vlade traže primjerene naknade.
Britanski konzervativci protiv novih restrikcija
Gotovo stotinu britanskih konzervativnih zastupnika glasalo je u utorak protiv nekih novih restrikcija, nanijevši neugodan udarac Johnsonu koji smatra da su strože mjere potrebne kako bi se usporilo munjevito širenje omikron varijante virusa.
Nakon cjelodnevnog mahnitog, ali neuspješnog lobiranja, Johnson je doživio najveću pobunu protiv svoje vlade do sada u vlastitoj stranci zbog nekih mjera uključujući obvezno nošenje maski na javnim mjestima i posjedovanje COVID potvrda za neke lokacije.
Mjere su usvojene zahvaljujući pretežito glavnoj oporbenoj Laburističkoj stranci,
No pobuna je povećala pritisak na Johnsona koji je već u središtu skandala zbog zabava u svojem uredu prošle godine za vrijeme karantene te skupe adaptacije stana.