Engleski naziv lockdown tvoren je od sastavnica lock - 'zaključati' i down - 'dolje'. Engleska riječ lockdown znači 'zatvaranje, zaključavanje, blokada, izolacija'.
U objašnjenju Collinsa stoji da je riječ, koja se definira kao "nametanje strogih ograničenja putovanja, socijalne interakcije i pristupa javnim prostorima" odabrana jer predstavlja "ujedinjujuće iskustvo za milijarde ljudi širom svijeta".
Šest od deset riječi koje su ušle u uži izbor odnosile su se na pandemiju, a među njima su "koronavirus", "samoizolacija" i "socijalno distanciranje".
Po podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u svijetu je do danas evidentirano više od 50,2 milijuna slučajeva zaraze koronavirusom, a od njegovih je posljedica umrlo 1,2 milijuna ljudi.
Uredništvo Collinsa pojasnilo je da je u 2020. riječ lockdown upotrijebljena više od 250.000 puta u odnosu na samo 4000 puta prošle godine.
U užem je izboru bila i riječ TikToker, koju Collins definira kao "osobu koja redovito dijeli ili se pojavljuje u videozapisima na TikToku", aplikaciji za dijeljenje videozapisa.
I riječ 'BLM', skraćenica od "Black Lives Matter" (Crni životi vrijede) našla se u užem izboru. Collins je definira kao "pokret koji vodi kampanju protiv rasno motiviranog nasilja i ugnjetavanja".
BLM je počeo kao internetski pokret potaknut ubojstvom nenaoružanog tinejdžera Trayvona Martina 2012. godine u Sjedinjenim Državama.