Ubrzava se ritam pandemije u svijetu s više od 16 milijuna zabilježenih slučajeva zaraze koronavirusom. Od toga je više od polovice na američkom kontinentu, a virus je u nedjelju detektiran i u izoliranoj Sjevernoj Koreji, prenose agencije.
COVID-19 pojavio se i u Sjevernoj Koreji, koja je do sada tvrdila da je pošteđena, ali je u nedjelju pokrenula maksimalnu uzbunu nakon objave prvog sumnjivog slučaja.
Uz više od pet milijuna novih slučajeva od 1. srpnja, ili više od trećine zabilježenih od početka pandemije, od bolesti COVID-19 u svijetu je umrlo najmanje 645.715 ljudi, prema podacima agencije France presse na temelju službenih izvora u nedjelju.
Unatoč porastu broja slučajeva španjolska vlada tvrdi da je situacija pod kontrolom i da su žarišta "lokalizirana i izolirana", u odgovoru državama koje su najavile ograničenja prema Španjolskoj. Ministrica vanjskih poslova Arancha Gonzalez Laya izjavila je da je "Španjolska sigurna zemlja".
London je najavio da će putnici iz Španjolske od nedjelje obvezno ići u samoizolaciju, čime je iznenadio britanskog ministra prijevoza, koji se tamo nalazi na ljetovanju.
Francuski premijer Jean Castex toplo je preporučio Francuzima da izbjegavaju odlazak u Kataloniju, prenosi AFP.
Podaci o Francuskoj govore o više od 1000 novozaraženih u 24 sata prema podacima uprave za javno zdravstvo i "katastrofalne posljedice" na gospodarskom, socijalnom i psihološkom planu.
Zdravstvene vlasti objavile su da će omogućiti besplatne testove bez uputnice na COVID-19 dok pomno prate porast broja zaraženih nakon ukidanja mjera karantene.
U Italiji vlasti Kampanije najavile su kazne od 1000 eura za one koje ne nose maske u zatvorenom prostoru.
U Sjevernoj Koreji čelnik Kim Jong Un sazvao je hitan sastanak političkog ureda komunističke partije. Sjevernokorejski čelnik proglasio je izvanredno stanje i zatvorio pogranični grad nakon što se iz Južne Koreje ilegalno vratila osoba za koju se vjeruje da je oboljela od COVID-19, prenijeli su državni mediji u nedjelju.
Pjongjang je od Rusije ranije dobio tisuće testova za koronavirus i uveo je stroge kontrole granice. Tisuće ljudi u Sjevernoj Koreji stavljene su u karantenu kao preventivna mjera protiv širenja virusa, no nedavno su ograničenja ublažena.
"Niti jedna zemlja nije pošteđena", naglasila je u subotu Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Sjedinjene Države su najpogođenije s 146.463 umrlih od 4.178.730 slučajeva. Pakistan (više od 270.000 oboljelih, od kojih je 5.800 umrlo) ističe pad od 80 posto broja umrlih u odnosu na lipanj. Iranske vlasti objavile su u nedjelju 216 novooboljelih i pozvale stanovništvo na oprez.
Australija je u nedjelju imala 10 umrlih i porast broja oboljelih iako su na snazi stroge mjere ograničenja kretanja. U Latinskoj Americi sve je više otkazanih proslava i sportskih susreta, kao u i Japanu i u Vijetnamu.
Sjedinjene Države u nedjelju su udvostručile svoje financijsko ulaganje na ukupno gotovo milijardu dolara za razvoj potencijalnog cjepiva protiv COVID-19 koje je razvila američka tvrtka Moderna i koje ulazi u posljednju fazu kliničkih ispitivanja. Američka vlada obvezala se dati dodatna 472 milijuna dolara, uz 483 milijuna koje je već najavila.
Sjedinjene Države najavile su posljednjih mjeseci velika ulaganja u imuniziranje Amerikanca od početka sljedeće godine. Dok traje utrka za pronalaženje cjepiva među nekoliko laboratorija u svijetu, laboratorij Moderne vodi i ulazi već u konačnu fazu kliničkih testova, presudnu da bi se znalo je li cjepivo učinkovito ili nije.