Točno 1110 novozaraženih identificirano je nakon analize oko četiri tisuće uzoraka iz svih dijelova zemlje. BiH već danima bilježi dvoznamenkasti broj umrlih.
U zemlji je do sada zabilježeno više od 5300 umrlih kod kojih je dijagnosticiran COVID, a BiH je jedanaesta na svijetu po učestalosti smrtnih slučajeva.
Analiza koju je objavilo američko sveučilište John Hopkins navodi podatak kako je u BiH na 100 tisuća stanovnika umrlo 159 oboljelih od COVID-a, što znači stopu smrtnosti od 3,9 posto.
Stanje je i daje najteže na području Sarajeva, gdje se ubrzano povećava broj novozaraženih.
"Situacija je još vrlo teška, zadnjih sedam dana je došlo do eksplozije virusa", kazao je u srijedu ravnatelj sarajevske Opće bolnice Ismet Gavrankapetanović, u kojoj su tijekom dana prva cjepiva primili liječnici i drugi zaposleni koji liječe oboljele od COVID-a.
Dobili AstraZenecu
Dobili su cjepivo AstraZeneca iz kontingenta koji je prošlog tjedna za Federaciju BiH donirala Srbija.
Deset tisuća doza cjepiva koje je u Sarajevo donio osobno srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić distribuirano je na deset županija ne bi li tako makar na simboličan način označio početak cijepljenja.
BiH i dalje čeka dostavu 1,23 milijuna doza cjepiva naručenih od zapadnih proizvođača kroz mehanizam COVAX i nema naznaka kada bi ono moglo biti isporučeno.
U manjim količinama stiže samo cjepivo iz Rusije, no samo za stanovnike Republike Srpske. Tamo je do sada dopremljeno nešto više od 40 tisuća doza Sputnjika V.
U Mostaru se otvara novi COVID odjel
Zbog naglog skoka broja zaraženih i oboljelih od COVID-19 u Hercegovini Sveučilišna klinička bolnica (SKB) u Mostaru otvorila je novi odjel za smještaj pacijenata s težom kliničkom slikom, a tamošnje zdravstvene vlasti u srijedu upozoravaju da je u punom jeku treći val epidemije.
Ravnatelj SKB-a Mostar dr. Ante Kvesić rekao je kako se broj hospitaliziranih u COVID bolnici popeo na 50, zbog čega se ponovno u glavnoj zgradi ove bolnice otvara odjela za liječenje oboljelih.
"Nemamo drugog izbora. Već imamo skoro 50 zaraženih koji su hospitalizirani i očekujemo da će taj broj biti još veći", rekao je Kvesić. Pojasnio je kako rezultat takve situacije nepridržavanje epidemioloških mjera.
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanske županije dr. Nermin Avdić rekao je kako se u samo mjesec dana broj novozaraženih povećao za čak tri puta.
"Definitivno smo u trećem valu i situacija je ozbiljna", rekao je Avdić. Dodao je kako je zdravstveni sustav ponovo pod velikim pritiskom.
Po njegovim riječima županijske vlasti sa sjedištem u Mostaru najavile su rigoroznije mjere kako bi se osiguralo poštovanje epidemioloških mjera, što uključuje i zatvaravanje ugostiteljskih objekata.
"Na području Gruda u zapadnoj Hercegovini inspektori su otkrili kako više osoba zaraženih koronavirusom ne poštuju mjere izolacije te šalju djecu u školu, što po zakonu ne smiju raditi", izjavila je ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Županije zapadnohercegovačke dr. Andrea Jurić.
Rastu brojke i u Srbiji
U posljednja 24 sata u Srbiji je na koronavirus testirano 16.929 osoba. Pozitivno je bilo 4590. Preminula je 21 oboljela osoba.
Prema posljednjim podacima Ministarstva zdravlja i Instituta "Batut" na respiratorima 212 je pacijenata. Hospitalizirano je 4311 zaraženih.
U utorak je u Srbiji bilo pozitivno 4576, preminulo je 20 osoba, a na respiratorima je bilo 189 pacijenata.