Nevladine organizacije s područja bivše Jugoslavije, traže osnivanje komisije za utvrđivanje zločina. Mali broj počinitelja, tvrdi Vesna Teršelić, izašao je pred lice pravde. Nije dovoljan, poručuje, samo Haaški sud. 'Od 703 zločina prijavljena u Hrvatskoj oko 400 je još u predistražnoj fazi i baš zbog ne procesuiranja zločina i kasnog procesuiranja pokrenuli smo inicijativu za regionalnu komisiju za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima.', kaže Vesna Teršelić iz Documente.
Osnivanje komisije puno bi značilo Mirku Kovačiću koji je prošao strahote srpskog logora Stajićevo. 'Da moji unuci i moja djeca da ne kažu djeda nam nije ništa pričao o tome. Dolaze ljudi koje ih peče savjest koji ne mogu umrijeti a da ne kažu to je bio Đoka, to je bio Pero.', smatra bivši logoraš Kovačić.
Nepoznata je sudbina još za 1122 Hrvata. Na području cijele regije traga se za ukupno 16 tisuća ljudi. Potrebno je i spriječiti manipulacije broja ubijenih. 'Da se danas sutra ne kaže bilo je deset tisuća, sto tisuća kao što se manipulira sa žrtvama iz drugog svjetskog rata i zato je ova inicijativa važna.', dodaje Marica Šeatović, supruga žrtve rata.
Predsjednik Josipović prvi je od političara, kažu, pokrenuo proces odavanja počasti žrtvama bez obzira s čije su strane.
'Ja sam zato da se sve žrtve tretiraju na jednak način s pijetetom a da se svaki zločin kazni. Što se tiče popisa žrtava on je nužan svaka žrtva zaslužuje svoje ime a što se tiče progona kaznenog dijela tu je naravno država ta koja mora učiniti sve da svaki zločin bude kažnjen.', smatra predsjednik Josipović.
Iako tvrde kako ne bi bili alternativa haaškom sudu, već bi samo prikupljali činjenice, za državu i dalje postoji jedino sud. Stoga je pred osnivačima ove inicijative težak posao, a to je uvjeriti vlasti da osnuju komisiju.