'Pahor se zna suočavati s teškim situacijama i ustrajati do kraja, rješenje iz arbitražnog sporazuma je dovoljno dobro da se može potpisati', rekao je potpredsjednik Pahorovih Socijalnih demokrata (SD) Patrick Vlačič, inače ministar prometa u sadašnjoj koalicijskoj vladi, u razgovoru za komercijalnu slovensku televizijsku postaju POP-TV, u emisiji u kojoj su uz njega nastupili i čelnik nacionalista Zmago Jelinčič, te predsjednik koalicijske stranke Zares i ministar visokog obrazovanja Gregor Golobič. Na pitanje jamči li sadašnji nacrt sporazuma o arbitraži 'teritorijalni kontakt Slovenije s otvorenim vodama' Vlačič je odgovorio potvrdno, a suprotstavio se i Jelinčičevim izjavama da bi Slovenija trebala zahtijevati da granica s Hrvatskom bude 'južnije' jer, kako tvrdi Jelinčič, priznanje dviju država iz 1991. godine i slovenska ustavna povelja iz 1991. godine kojom je međurepublička granica priznata za državnu ne vrijedi 'jer je Hrvatska tada bila dio Jugoslavije i osamostalila se tek u listopadu, tri mjeseca nakon Slovenije'.
'Najsličnije sporazumu Drnovšek-Račan'
Golobič, koji vodi drugu najveću stranku u Pahorovoj vladajućoj koaliciji, rekao je da podržava potpisivanje sporazuma o arbitraži, ali i referendum na kojemu bi se Slovenci izjasnili žele i takvo rješavanje pitanja granice. Sporazum o arbitraži Sloveniji obećava rješenje koje je najsličnije onome iz sporazuma Drnovšek-Račan i predstavlja velik Pahorov uspjeh, istaknuo je Golobič. Dodao je da reakcije u dijelu hrvatske politike to potvrđuju i da su zato u Hrvatskoj problemi s potpisivanjem sporazuma. Slovenija će tijekom arbitraže iznijeti brojne povijesne argumente da joj pripada teritorijalni izlaz na otvoreno more, naveo je Golobič.
Janša nije želio doći
U emisiju 'TV klub' koji jednom tjedno obrađuje najaktualniju političku temu bio je pozvan i bivši premijer i šef najjače oporbene stranke Janez Janša, ali se nije želio odazvati. Pahor je rekao da je s Janšom o problematici sporazuma o arbitraži govorio u četvrtak prilikom putovanja obojice u Bruxelles i da će nastaviti svoje konzultacije sa šefom slovenske oporbe dok se stvari 'ne raščiste'. Janša se protivi potpisivanju arbitražnog sporazuma jer tvrdi da arbitraža Sloveniji ne jamči teritorijalni izlaz na otvoreno more i proglašenje suverenih zona koje je proglasila njegova bivša vlada.