Protiv Boljkovca je bila provođena istraga da je počinio ratni zločin na karlovačkom području u poraću 2. svjetskog rata, a za sada nema službenih informacija za što je točno sumnjičen.
Na upit je li Boljkovćevo uhićenje, kao i otvaranje istrage nad HDZ-om, tempirano upravo pred izbore, Srb je odgovorio da se u predizborno vrijeme uvijek donose odluke predizbornog karaktera i također se može postaviti pitanje je li sad trenutak (za to).
Na pitanje o crnim fondovima, Srb je odgovorio kako se upravo pomoću novca iz njih smanjivao HSP-ov utjecaj u hrvatskom političkom životu prije četiri godine.
HSP je danas sazvao konferenciju za novinare kako bi reagirao na zbivanja vezana uz nova saznanja o prodaji dionica Ine mađarskom MOL-u. Hrvatska bi vlada trebala odlučno reagirati u zaštiti hrvatskih nacionalnih interesa u vezi te prodaje, budući da postoji osnovana sumnja da je provedena na nezakonit način, odnosno uz pogodovanje, davanje i primanje mita, istaknuo je Srb.
Smatra da bi stvari trebale biti vraćene na početak, odnosno Hrvatskoj bi trebao biti vraćen udio u nacionalnoj naftnoj kompaniji, a MOL-u novac koji je za nj platio. Za primanje mita osumnjičen je bivši premijer Ivo Sanader, a tko je za davanje mita, što je također kazneno djelo, upitao je Srb ocijenivši da će, ne bude li se to uskoro znalo, jačati sumnja da se radi o političkom procesu.
Odvjetnik Petar Šale rekao je da se ugovor, potvrdi li se pravomoćnom presudom da je utemeljen i sklopljen na kaznenom djelu, ne bi mogao konvalidirati. Po njegovim riječima vlada bi trebala onemogućiti otuđenje imovine Ine do okončanja sudskog postupka, a HANFA nastaviti s obustavom trgovanja Ininim dionicama.
HSP će, najavio je Šale, tražiti da DORH blokira imovinu Ine ne ugrožavajući pritom njezino poslovanje, dok se ne utvrdi je li bilo kaznenog djela primanja i davanja mita te poništenje ugovora o prodaji Ine.
HSP će također zatražiti ocjenu ustavnosti vladine kampanje vezane uz ulazak Hrvatske u Europsku uniju (EU) budući da ne daje objektivnu sliku, odnosno ne govori o štetnosti, već ističe samo upitne pozitivne učinke ulaska u EU.
Šale je pojasnio da Ustav i zakoni ne dopuštaju nejednakost osoba i političkih stranaka, dodavši da je HSP zatražio da se emitira njegov spot koji govori i o negativnim aspektima ulaska Hrvatske u EU, no to nije učinjeno.
Napomenuo je da se oko 40 posto građana protivi ulasku u Uniju i naglasio kako i oni imaju pravo na objektivno informiranje te će HSP, istaknuo je, na tome inzistirati. (Hina)