Tužiteljica Prashanthi Mahindaratne ustvrdila je da je riječ o zabašurivanju i namjernu stvaranju pogrješna dojma o tome tko je činio zločine nad lokalnim Srbima kako bi se zaštitili aktivni pripadnici HV-a od kaznenoga progona.
Odbacivši te tvrdnje, svjedok generala Ante Gotovine Ivan Galović rekao je da ne zna jesu li neki počinitelji bili aktivni vojnici, ali ako i jesu, u kaznenim su postupcima tretirani kao civili jer su bili demobilizirani. 'Ako je počinitelj bio vojna osoba u vrijeme kad je počinjeno kazneno djelo, a demobiliziran prije nego je pokrenut postupak, za njega je bio nadležan civilni sud', rekao je Galović, županijski državni odvjetnik u Zadru.
Po izvješću njegova ureda, od kraja akcije do veljače 1996. za različita kaznena djela - pljačku, palež, silovanja - prijavljeno je 1219 osoba, a 13 se prijava odnosilo na ubojstvo 25 srpskih civila u selima na oslobođenu teritoriju. Galović je, svjedočeći u četvrtak, rekao da se te kaznene prijave odnose na civile, a za vojnike bio je nadležan vojni sud. Potvrdio je i da nikada nije zaprimio kaznenu prijavu protiv nekoga hrvatskog specijalnog policajca.
'Vjerojatno se lakše pogledati u zrcalo i reći da ste vojnik, a ne ubojica i baraba'
Tužiteljstvo je svoju tvrdnju o zabašurivanju zločina pripadnika HV-a dokazivalo na slučaju ubojstava sedmero srpskih civila u selu Gošićima i devetero u Varivodama u rujnu 1995., jednu od inkriminacija iz optužnice protiv trojice generala. Za taj je zločin pred zadarskim sudom bilo je optuženo, a potom oslobođeno osam hrvatskih razvojačenih branitelja. Po sudskome spisu, oni su tvrdili da su u vrijeme počinjenja bili hrvatski vojnici na zadatku, da su datumi demobilizacije krivotvoreni i da ih je hrvatska policija u istrazi prisilila na priznanje zločina.
Galović je njihov iskaz ocijenio lažnim, rekavši da ne vjeruje osobama koje su ubile 16 ljudi. 'To je laž, vjerojatno se lakše pogledati u zrcalo i reći da ste vojnik, a ne ubojica i baraba', rekao je Galović koji je završio dvodnevno svjedočenje na suđenju generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, optuženima za zločine u 'Oluji' i nakon nje. (Hina)