Svakodnevica je to i Marku koji u Londonu živi više od tri godine. On je glumac i tri propala pokušaja da u Hrvatskoj upiše Akademiju dramskih umjetnosti odvela su ga u London. A taj skupi grad definitivno nauči kako se boriti. 'Imao sam 400, 500 funti, ali platio sam školu koja me došla 350, 400 funti. I više nisam ništa imao, tak da sam jedva sam preživljavao. Pomogla mi je mnogo katolička misija, oni su mi dali broj od par ljudi koji su mi sredili posao za kandidate i za stan. Taj čovjek kod kojeg sam bio, Brane, rekao mi je da budem kod njega za tu neku malu cifru dok ne dobijem pravi posao. i onda kad sam dobio malo bolji posao onda,mogao sam platiti stanarinu', ispričao je Marko za Provjereno.
Danas je u stanu sa sedam kolega s fakulteta. Dijele sve troškove kućanstva I svejedno se muče kako spojiti kraj s krajem. Izdaci za hrvatske prilike su nezamislivi. ' Da ti pravo kažem, zaista je skupo. Mene ti soba stoji 400 funti mjesečno, plus režije. Kad preračunaš, to je skoro oko četiri tisuće kuna. Za četiri tisuće kuna u Zagrebu, možeš imati četverosobni stan samo za sebe', kaže Marko. Cifru koji je rekao izdvaja za život na rubnim dijelovima grada. Centar uz rijeku Temzu I ostale prepoznatljive znamenitosti rezerviranje za one s najdubljim džepom.
A da bi još ostvario san zbog kojeg je došao po mogućnosti raditi i nekoliko poslova. Biranja nema, sve što se nudi dobro je. ' Prao sam suđe u restoranu jer nisam mogao ništa naći. Onda sam počeo raditi kao konobar u hotelu. Totalno drugačije tržište je ovdje nego što naši glumci imaju u Hrvatskoj. Ovdje je stalna borba, kužiš. Ovdje imaš 30 000 glumaca. Ima i mnogo projekata, ali malo je onih koji su fakat dobri', priča Marko. Ima po nekoliko audicija na dan i javlja se na sve što stigne. 'Ovo je vodeće političko kazalište u Engleskoj gdje radim i zove se Tricycle. To je praktički znak ovog kvarta. Artistički režiser je jedna od vodećih faca koji priča o svim političkim temama koje se događaju u svijetu. Radio je i dramu o Srebrenici, bira sve moguće teme, uglavnom ratove', kaže Marko.
Tisuću kuna samo za prijevoz
Nekoliko poslova zahtjeva dnevno nekoliko sati putovanja i pješačenja s jednog na drugi kraj grada. 'Ode do 80, 100 funti, ovisi gdje radim. ako sam u kvartu i radim u kazalištu onda neću baš putovati, osim na probe pa onda stavim samo novce za probe, koliko mi treba do probe i natrag', govori Marko o svojim mjesečnim troškovima prijevoza. Samo za usporedbu s Hrvatskom to je gotovo tisuću kuna. Svaka funta zbraja se i po nekoliko puta. Dobra financijska organizacija najveći je test opstanka.
'Ti u stvari u Londonu, koliko dnevno proputuješ ti obiđeš cijelu Hrvatsku od sjevera do juga. Jučer sam potrošio tri i pol sata samo da bih došao do proba i natrag. Zblokira te, zgasi se promet, kaže ne radi, moraš prijeći na bus, onda dok nađeš bus pa dok te preveze po kvartovima', priča Marko o svojim londonskim danima. U Londonu se živi doslovno sto na sat. dan je ovdje definitivno prekratak, a radno vrijeme, za razliku od Hrvatske, traje od jutra pa sve do mraka. Prema nekim podacima u Londonu živi nekoliko tisuća Hrvata.Imaju I svoju udrugu, a ponekad I svoj dan. Izvan Hrvatske nude se prilike, možda i ljepše, ali milijunski gradovi stalni su podsjetnik kako u tuđini uvijek ostaješ tuđin.