U krizno vrijeme svaka dodatna kuna u novčaniku dobro dođe i brojni građani pokušavaju svoje hobije pretvoriti u izvor zarade. Izrađivanje nakita, ukrasnog posuđa, pletenje šalova i rukavica u toplini doma može postati posao registriranjem domaće radinosti ili sporednog zanimanja.
Marina u svom domu izrađuje nakit i posuđe od keramike. Prije četiri mjeseca registrirala je domaću radinost.
"Nisam htjela ići u neka veća davanja onda mi se činilo da domaća ima najmanja davanja državi. Proces otvaranja je trajao tjedan do dva što nije nekakav dugačak period", priča Marina Marinski.
Otvaranje domaće radinosti vrlo je jednostavno i stoji svega 170 kuna.
"Na način da odu u nadležni ured državne uprave i tamo se upišu u evidenciju. Moguće je sve djelatnosti obavljati u kućnoj radinosti osim onih koji su definirani posebnim propisima. Do iznosa bruto godišnjih primitaka 78 tisuća kuna", objasnila nam je Nadica Žužak iz Ministarstva poduzetništva i obrta.
Njezine narukvice oduševile su modni svijet
Brojni kreativni i poduzetni građani svoje proizvode pokušavaju prodavati putem nekoliko prodajnih portala.
"Otvaraju svoje male online dućane, uređuju ih kako žele. Imaju svoj izlog, a onda ih kupci direktno kontaktiraju. 600 ljudi ima svoje prodavaonice i hobisti i profesionalci", kaže Suzana Antoić, direktorica jednog od portala.
Davanja državi su velika
Iako je otvaranje domaće radinosti jeftino i jednostavno Marina upozorava da treba biti oprezan u pretvaranju hobija u posao jer su davanja državi velika.
"Mjesečno da biste uopće mogli funkcionirati u domaćoj radinosti po meni morate imati minimum 4 tisuće kuna prometa zato što 1200 kuna mjesečno dajete državi. 1080 kuna doprinosa plus 150 kuna poreza", tvrdi Marina.
Doprinose plaćaju i oni koji imaju drugi redoviti posao-izuzeti su samo umirovljenici. Hobistima Marina preporučuje da prvo testiraju proizvode na tržištu putem neke od kreativnih udruga
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook