Agencija to tumači kao novi slovenski uvjet za ulazak Hrvatske u EU, pošto je arbitražnim sporazumom već riješen granični prijepor. Žbogar je u razgovoru za Reuters ponovio stajališta slovenskog premijera Boruta Pahora, koji je u srijedu izrazio slovenske rezerve prema zatvaranju pregovaračkog poglavlja Sloboda kretanja kapitala. 'U skladu s uvjetima za zatvaranje poglavlja o slobodnom kretanju kapitala, Slovenija očekuje da Hrvatska neće onemogućiti Novoj Ljubljanskoj banci (NLB) da uđe na njeno financijsko tržište', rekao je Žbogar u intervjuu.
Ako bi se dogodilo suprotno, odnosno ako NLB ne bi mogla početi poslovati u Hrvatskoj, najavio je Žbogar, Slovenija će to tumačiti kao diskriminaciju jedne zemlje članice EU-a i kršenje pravila europske pravne stečevine. Komentirajući najavu slovenske oporbe da će blokirati ratifikaciju pristupnog ugovora Hrvatske i EU-a nakon što se pregovori zaključe, Žbogar je rekao da je istina da vladajuća koalicija nema dvije trećine glasova u parlamentu koji su potrebni za ratifikaciju pristupnog ugovora, ali da postoje mišljenja da bi se mogle napraviti promjene zakona i omogućiti da se međunarodni ugovori ratificiraju natpolovičnom većinom. Slovenija je glasovanje dvotrećinskom većinom za međunarodne ugovore uvela prilikom glasovanja o potvrdi pristupnih ugovora Bugarske i Rumunjske. O mogućoj slovenskoj blokadi poglavlje Sloboda kretanja kapitala govorio je u srijedu u razgovoru za javnu televiziju i Pahor.
>> Pahor se nada da će Ljubljanska banka biti sukcesijsko pitanje
'Ono što me zabrinjava... jest 4. poglavlje. Riječ je o Slobodi kretanja kapitala. Tu su neke izjave s hrvatske strane da Ljubljanska banka neće moći doći na financijsko tržište jer nije riješeno pitanje hrvatskih štediša', izjavio je Pahor. 'Znači da Hrvatska kao nova članica EU-a diskriminira jednu državu. To je u suprotnosti s pravilima kluba u koji ulazite. Zato moramo hrvatska premijerka Jadranka Kosor i ja, obje vlade i oba parlamenta naći neko rješenje za taj gotovo 18 godina star problem, a mogućnost postoji', rekao je Pahor. Izrazio je nadu da će se to pitanje riješiti do 9. srpnja, kada će se u Dubrovniku sresti sa hrvatskom premijerkom na Croatia summitu. (Hina)