Predsjednica sudskog vijeća sutkinja Ika Šarić najavila je izricanje presude u ponedjeljak u 12 sati.
Zamjenica ravnatelja Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK) Sajonara Čulina, koja je u ovom predmetu zastupala tužiteljstvo, ustvrdila je da je iskazima svjedoka, koje je ocijenila vjerodostojnima i istinitima, potvrđeno da je Šimić primao mito.
Kazala je da su svi svjedoci, koji se, osim u jednom slučaju, međusobno ne poznaju, iznijeli istovjetan opis događaja u kojima su dovedeni do spoznaje da moraju dati novac za skraćenje roka čekanja na operaciju, kao i Šimićevo ponašanje pri tome.
Čulina je rekla kako je potvrđeno da je Šimić najprije pacijentima ili članovima njihove obitelji iznio podatke o čekanju na operaciju od tri mjeseca do godinu dana, a nakon davanja mita operaciju bi obavio za tjedan do dva. Zamjerila je Šimiću i "bezočno ophođenje s pacijentima bez granica".
"Očito se nije vodio medicinskom etikom te je smatrao da je zbog svog 'dara od Boga' da spašava ljudske živote iznad zakonskih normi" navela je Čulina.
Govoreći o dijelu optužnice o "pranju novca" stečenog mitom, Čulina je rekla kako je dokazano da je njegova imovina mnogo vrjednija od njegovih službenih primanja. Zatražila je od sudskog vijeća da pri procjeni kazne Šimiću uzme u obzir "bezočno korištenje zdravstvenog stanja pacijenata te uzimanje novca od ljudi znatno lošijeg imovnog stanja od njegova".
Branitelj optuženoga Goran Marjanović koncentrirao se na pravne elemente sudskog procesa, kazavši da je o činjeničnom dijelu dovoljno kazao Šimić u svojoj obrani. Marjanović je rekao da se Šimića nije moglo teretiti za uzimanje mita jer on nije bio odgovorna osoba u riječkoj Klinici za kirurgiju, već je to bio tadašnji predstojnik Željko Fučkar. Šimić je samo predlagao redoslijed operacija, liječnički konzilij bi prihvaćao, a Fučkar odobravao, rekao je.
Marjanović je naveo da je u optužnici pogrešno korišten pojam "pranja novca". Ta se pravna kategorija koristi za opis ulaganja nezakonito stečenog novca radi kasnije zarade te legaliziranje novca, a ne za kupovanje kuća ili automobila, naveo je.
Nelogično je da se svjedoci nisu teretili za davanje mita, čime je Šimić stavljen u posve nejednak položaj, rekao je Šimićev branitelj. Zatražio je Šimićevo oslobađanje ocijenivši da nije počinio ni jedno djelo koje mu se stavlja na teret.
Ognjen Šimić na kraju je rasprave zahvalio sudskom vijeću za korektno vođenje postupka.
Ognjena Šimića tereti se da je kao predstojnik Odjela za kardiokirurgiju riječkog KBC-a u razdoblju od 1998. do 2006. primao mito u 18 slučajeva radi skraćenja roka čekanja na operaciju. Tereti ga se da je tako nezakonito stekao 210.000 kuna te ih je prikrivao kupovanjem nekretnina, automobila i polaganjem na bankovne račune.