Projekt, vrijedan 850.000 eura, počeo je lani u rujnu, a u njemu je sudjelovalo 30 nizozemskih i 150 hrvatskih policijskih stručnjaka.
U sklopu projekta izrađeni su prijedlozi za izmjenu Zakona o oružju, uveden je međunarodni balistički identifikacijski sustav, razvijen je akcijski plan za označavanje oružja, obučeno osoblje i nabavljena oprema.
Projekt je omogućio Centru za kriminalistička vještačenja 'Ivan Vučetić' da se prijavi za akreditaciju Hrvatskoj akreditacijskoj agenciji kako bi dobio certifikat kojim će njegovi rezultati vještačenja biti priznati u EU i razvijenim zemljama.
Paolo Berizzi iz Delegacije Europske komisije u Hrvatskoj rekao je da što prije žele vidjeti novi Zakon o oružju.
Ustvrdio je kako je važno demonstrirati sve administrativne kapacitete Vlade i MUP-a za zatvaranje pregovaračkih poglavlja. 'Ovo treba gledati kao poboljšanje na tom putu', kazao je Berizzi, podsjetivši kako je u posljednjih nekoliko godina završeno više projekata s MUP-om i Ministarstvom pravosuđa.
Ustvrdio je kako je ubojstvo Ivane Hodak vjerojatno signal koji je potaknuo promjene koje u EK vrlo cijene. Krajni je cilj poboljšati uvjete života i u tom smislu borba protiv organiziranog kriminala poboljšava standard i stvara trajno područje sigurnosti i pravde, zaključio je Berizzi.
Ravnatelj policije Vladimir Faber rekao je da je Hrvatska, osim kao zemlja podrijetla ilegalnog oružja, prepoznata i kao tranzitna zemlja za krijumčare oružja. Ustvrdio je da u Hrvatskoj još uvijek ima dosta ilegalnog oružja, dio kojega se koristi za kriminal, iako je MUP proveo više akcija prikupljanja oružja.
Državni tajnik u MUP-u Ivica Buconjić rekao je da je cilj staviti ilegalno oružje pod kontrolu te da su spremni krenuti u još jedne izmjene Zakona o oružju kako bi strože kažnjavali osobe s ilegalnim oružjem. Iskorjenjivanje ilegalnog oružja pridonijet će sigurnosti u Hrvatskoj i EU, kazao je.