Zaustavljeno širenje zaraze u bolnici Merkur

Slika nije dostupna
Zaraza Norwalk virusom koja je u zadnja dva tjedna izazvala probavne tegobe kod osoblja i pacijenata u zagrebačkoj bolnici Merkur zaustavljena je, izjavio je danas ravnatelj bolnice Željko Vidas.

Infekcija virusom primijećena je nekoliko dana prije Nove godine, a kod zaraženih su se pojavile tegobe kao mučnina, povraćanje, proljev i lagano povišena temperatura.

Svi su zaraženi imali blage simptome i u nekoliko su se dana oporavili jer se ni ne radi o opasnom virusu, napomenuo je Vidas.

Ukupno su virusom bila zaražena 52 zdravstvena djelatnika bolnice, te 30 pacijenata, u zadnja 24 sata nije bilo novooboljelih zaraženih unutar bolnice, tako da se može reći da je zaraza zasad zaustavljena. 

Primljena su samo dva nova pacijenta s područja Zagreba zbog drugih bolesti, ali je i kod njih zabilježena zaraza Norwalk virusom, rekao je Vidas.

Simptomi bolesti traju svega dan ili dva, ali je zaražena osoba
kliconoša dva tjedna prije pojave simptoma, a kako se zaraza širi oralno-fekalnim putem, dodirom i kapljično vrlo brzo se proširi unutar ustanove u kojoj ima više ljudi.

U Merkuru su i dalje na snazi pojačane higijensko-epidemiološke mjere prvenstveno zbog posebnosti pacijenata koji se tamo liječe - transplantiranih bolesnika, novorođenčadi i nedonoščadi.

- Virus Norwalk prisutan je u Zagrebu već dva mjeseca ove zime i to u raznim ustanovama, primjerice, domovima umirovljenika, ali je pozornost javnosti očigledno izazvao samo Merkur, gdje se ranijih godina zaraza tim virusom nije javljala, kaže Vidas.

Epidemiolog Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Bernard Kaić pojašnjava da su Norwalk virusi najčešći nebakterijski uzročnici proljeva i mučnine, ali tegobe uzrokovane njima nisu opasne, ne izazivaju ozbiljne komplikacije i najkraće traju.

Zaraze tim virusima događale su se u zimskim sezonama i ranijih godina, kako pojedinačno, tako i po raznim ustanovama, gdje su epidemije trajale tjedan-dva, ponekad i dulje, ali bi se smirile uz primjenu jačih higijenskih mjera i ograničenja kontakata. 

Ranije su, međutim, i dijagnostičke mjere bile slabije pa su se i u javnost manje iznosili slučajevi zaraze, pojašnjava Kaić.

Ove je godine kod nas, kao i u cijeloj Europi, zabilježen veći broj
zaraza Norwalk virusima nego proteklih godina, dodaje.

Tako je ove godine u Hrvatskoj zabilježeno stotinjak slučajeva
probavnih tegoba uzrokovanih Norwalk virusom i to u više "žarišta" u unutrašnjosti Hrvatske - Zagrebu, Sisku i nekoliko mjesta u Gorskom Kotaru.