HANFA je prekršajnu prijavu podnijela zato što, kako je medijima rekao predsjednik Uprave HANFA-e Ante Samodol, Čović korištenjem opcijskih ugovora nije smio trgovati vlastitim dionicama prije odluke Skupštine dioničara Plive.
Kovačević je svoj zahtjev iznio u saborskoj raspravi o HANFA-inom Izvješću o prošlogodišnjem radu Komisije za vrijednosne papire, Agencije za nadzor mirovinskih fondova i osiguranja, te Direkcije za nadzor društava za osiguranja, kojom je Sabor započeo današnje zasjedanje.
Kazao je da će Čović, 'prođe' li na sudu HANFA-ina prekršajna
prijava, biti kažnjen sa 100 tisuća do 200 tisuća kuna, a u prodaji opcijskih dionica iz trezora Plive, na koju, smatra, nema zakonsko pravo.
Kovačević pita nije li tu na djelu kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti te zlouporabe povjerenja, tvrdeći da je trgovanje povlaštenim informacijama svugdje u svijetu teško kazneno djelo za koje je predviđeno oduzimanje nezakonito stečene imovine.
- Čović je upropastio Plivu, a sebi pomogao, rekao je.
Da spornu prodaju opcijskih dionica Plive treba pomnije ispitati smatra i Marin Jurjević (SDP), također tražeći da se utvrdi radi li se o protuzakonitim radnjama.
I Damir Kajin (IDS) smatra da je Čović prekršio zakone, te tvrdi da Čović nije u prodaji dionica zaradio nekoliko milijuna kuna, kako se govori, već 27 milijuna kuna,
- Čović je krčmio umjesto da se brine o nacionalnoj imovini, rekao je IDS-ov zastupnik.
Izvješće je dobilo potporu saborskih klubova, iako su neki imali primjedbe na rad Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA) koja je Saboru podnijela spomenuto izvješće.