Liječnici predviđaju kako bi se razina prizemnog ozona u narednim tjednima mogla povećati. Izdali su građanima i upozorenje.
Kako se zaštititi od prizemnog ozona, doznao je reporter Dnevnika Nove TV Domagoj Mikić.
Razgovarao je s dr. sc. Matijanom Jergović, voditeljicom Odjela za procjenu rizika i logistiku NZJZ "Dr. Andrija Štampar".
Kako je rekla, preporuča se ograničenje boravka na otvorenom.
"Preporuča se ograničenje boravka na otvorenom tijekom najintenzivnije sunčeve razine zračenja i ograničenje samo na nužne aktivnosti, boravak u unutarnjim prostorima, provjetrenim na način da se ne uzima zrak izvana i smanjenje razine kontaminanata u unutrašnjem prostoru poput smanjenja pušenja i korištenja kemikalija poput sredstava za čišćenje, insekticida, boja i lakova za hobije i slično", dodala je.
Najosjetljivije skupine
Navodi kako je prizemni ozon najopasniji za najranjivije grupe građana.
"Najosjetljivije skupine su trudnice, djeca zbog razdoblja intenzivnog rasta i razvoja, osobe starije životne dobi zbog smanjenja njihova metabolizma i kronični bolesnici, poput srčanih bolesnika i bolesnika dišnog sustava", navela je Jergović.
O simptomima
"Akutni simptomi mogu biti opći simptomi poput glavobolje i mučnine, a isto tako i specifični na razini iritacije sluznice očiju i nosa ili simptomi na razini dišnog sustava, poput otežanog udaha ili kašljucanja", rekla je.
"Isto tako, može biti utjecaj i na srčano-krvožilne bolesti u smislu oscilacije krvnog tlaka ili pogoršanja osnovne bolesti srčano-krvožilne ili plućne poput astme, kronično - opstruktivne plućne bolesti, a dugoročno gledano, velik je utjecaj i na odgođene učinke poput preuranjene smrtnosti i srčanog i moždanog udara", objasnila je.
Priobalna područja u većem riziku
Jergović navodi da su u odnosu na prošlu godinu u većem riziku priobalna područja.
"Očekujemo da će i ove godine Grad Zagreb biti unutar godišnjih vrijednosti. Ova dnevna prekoračenja su nam dobar pokazatelj kako treba na vrijeme i transparentno komunicirati s građanima radi preventivnih preporuka", rekla je.
O tome što dovodi do velikih razina ozona, kaže: "To je jedna složena reakcija međudjelovanja razine sunčevog zračenja i postojećeg onečišćenja u zraku, prvenstveno lakohlapljivih organskih komponenti i dušikovih spojeva", zaključila je Jergović.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr