Mnogo se rjeđe pak govori o tome kako su i zaposlenici u državnim tvrtkama izuzetno zaštićeni. Njihove beneficije možda nisu milijunske, no svakako su znatno veće od onih u privatnom sektoru. Mjesecima svjedočimo pregovorima, a sad i napetostima zbog prekida pregovora između Vlade i sindikata oko kolektivnih ugovora. No, kolektivni ugovori većini su odavno istekli, a zaposleni i dalje uživaju u svim pravima iz tih ugovora.
Treba biti pošten i priznati da je Zakon o radu Vladin poraz jer nije uspjela dotjerati u red javne tvrtke i javnu administraciju, a tamo kolektivni ugovori gotovo da su neograničeni. Primjerice, danas u nekim državnim tvrtkama postoje i ugovori potpisani devedesetih godina.
>> Matijašević izgubio živce: Aj'te u HDZ, pitajte Kosor za plaću
Prava su im mnogo veća nego za mnoge druge radnike i što je najvažnije, sto posto radnika koji rade za državu pod kolektivnim su ugovorima što im naravno da je mnogo veću sigurnost. Kod privatnika je situacija mnogo drugačija. Tako, ako se potpisuju kolektivni ugovori, potpisuju se na jednu, maksimalno dvije godine.
Česte su promjene kolektivnih prava i mnogo su manje nego kod državnih službenika. U privatnom sektoru 20 posto radnika ima kolektivne ugovore, i to je kritika sindikatima. To je slika hrvatskih radnika koji su svrstani u praktično dvije kategorije, a ovim zakonom o radu mnogi strahuju. Cijeli je problem što Vlada Jadranke Kosor i Vlada prije nje državne tvrtke nije dovela u red i danas smo u situaciji da se mijenja Zakon o radu i mnogi strahuju da će izgubiti neka prava