'Zbog takve diskriminacije majčinstva Sindikat će zatražiti intervenciju pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, a Vladu upozorava da ponovno razmisli prije nego što zakon uputi u Sabor po hitnom postupku, te ga vrati na doradu', kaže se u priopćenju.
Sindikat podsjeća da je potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor nakon jučerašnje sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća pojasnila da se državni službenik promiče u plaći kroz platne stupnjeve temeljem ocjene, i to za jedan platni stupanj ako je ocijenjen ocjenom 'izvanredan' ili dva puta uzastopno ocjenom 'odličan', ili pak svakih pet godina ako je u tom razdoblju najmanje četiri puta ocijenjen ocjenom 'dobar' ili višom.
Službenici se ne mogu ocijeniti ako su u kalendarskoj godini radili manje od šest mjeseci i to bez obzira na razloge. Stoga službenica koja ode na čuvanje trudnoće ili koristi obvezni porodni dopust te zatim porodni dopust do godine dana djetetova života, počevši u svibnju tekuće godine i završi ga u srpnju iduće godine, ostat će neocijenjena ne samo u godini u kojoj je započela, već i u godini u kojoj je završila porodni dopust. To znači da će takve majke u pet godina moći 'zaraditi' samo tri ocjene i neće moći biti promaknute u plaći za tri posto temeljem ocjene 'dobar', jer im za to treba najmanje četiri ocjene 'dobar' ili viša ocjena.
Zakonodavac službenice rodilje 'kažnjava'?
Stoga će službenice, kojima se majčinstvo 'zalomilo' i završilo polovicom kalendarske godine, za rođenje djeteta biti kažnjene s nemogućnošću promaknuća u plaći sve dok ne istekne novo ocjensko razdoblje od pet godina. Ako im se trudnoća ponovno dogodi u idućih pet godina, zakonodavac bi ih mogao kazniti i za drugo dijete nemogućnošću promicanja do isteka 15-te godine državne službe, upozorava Sindikat.
Kada Vlada ne bi minuli zamijenila promicanjem temeljem ocjene, takva bi službenica i majka razdoblje od pet godina, u kojem je koristila porodni dopust, završila s plaćom uvećanom za 2,5 posto, budući da porodni dopust ne prekida radni staž, kaže se među ostalim u priopćenju.