Obljetnica Udruge 100-postotnih invalida

'Zahvalnost prema vojnim invalidima mora biti u našim, a posebno u životima političara'

Slika nije dostupna
Jadranka Kosor istaknula je na otvaranju 9. zdravstveno-savjetodavnog simpozija i obilježavanju 10. obljetnice osnutka Udruge 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida prve skupine u Specijalnoj bolnici u Varaždinskim Toplicama, kako zahvalnost i poštovanje prema njima mora biti ugrađena u živote svih a naročito političara koji vrlo često odlučuju o ljudskim sudbinana.

Premijerka je primila i zlatnu plaketu za doprinos Vlade u ostvarivanju prava 100-postotnih HRVI prve skupine, koju joj je uručio predsjednik Udruge Đuro Glogoški. Kosor se invalidima zahvalila na doprinosu hrvatskoj slobodi i tome što je Hrvatska uspješno završila pregovore s EU, čijom će 28. članicom postati 1. srpnja 2013. godine.

Istaknula je kako je hrabri put udruge, koja je osnovana 2001. nakon izmjene zakona o hrvatskih braniteljima, ujedno i dio povijesti koja pokazuje kako treba i kako ne treba postupati prema hrvatskim braniteljima. 'U jednom trenutku, doslovno preko noći, prava su vam smanjena za 60 posto i to podsjeća na poniženje koje ste doživjeli', rekla je premijerka invalidima i članovima njihovih obitelji, naglasivši pritom kako to nije politički govor nego podsjećanje na činjenice koje se nitko, a posebno 100-stotni invalidi, ne trebaju bojati govoriti.

Nakon 2004. godine sustav skrbi o hrvatskim braniteljima je stabiliziran, iako se još događa da se ne poštuju sva prava, pa su tako u proteklih sedam godina nabavljena 624 nova automobila, na koja 100-postotni invalidi prve skupine imaju pravo svakih svakih sedam godina, kazala je predsjednica Vlade.

'Obljetnica ranjavanja i mukotrpnog puta'

'Ova 2011. je godina u kojoj obilježavamo 20 godina neovisnosti Hrvatske, no za mnoge od vas to je obljetnica ranjavanja, mukotrpnog puta koji je veći dio proveden u bolnicama, na rehabilitaciji od prostrijelnih ili otvorenih rana, a vrlo često i s otvorenih ranama u duši. Kad se vratimo u 1991. onda dobijemo sliku hrvatske mladosti kojoj je u jednom trenutku zastavljen život', rekla je Kosor, zaključivši da mnogi u društvu ne znaju kako 100 stotni invalidi žive niti ih to zanima.

Predsjednik udruge Đuro Glogoški rekao je kako joj je danas glavni cilj udruge rješavanje zdravstvenih problema HRVI prve skupine s obzirom na velike zdravstvene probleme koje sustav ne prepoznaje. Istaknuo je kako se ne može događati da za invalide nema mjesta u bolnici ili da pomoć stigne prekasno, kao što je bilo slučajeva. Ostala dva cilja udruge - osiguranje egzistencije za 100-postotne hrvatske ratne vojne invalide i njihove obitelji te njihovo stambeno zbrinjavanje do danas su, zahvaljujući suradnji s Vladom, uspješno riješeni, rekao je Glogoški. (HIna)