Sastao se danas I županijski Stožer za zaštitu i spašavanje. Situacija se i dalje pomno prati, vrše se ispitivanja vode, prati se meteorologija i naše su ekipe spremne i na one najgore scenarije.
Međutim, Hrvatski toksikološki zavod je upozorio da već tjedan dana ne može dobiti podatke o sastavu mulja koji je istekao iz Mađarske tvornice. Bez obzira skrivaju li Mađari što ili ne, hrvatske službe i dalje će na Dunavu nastaviti sa pojačanim analizama. Trenutni se rezultati uspoređuju sa rezultatima posljednjih 9 godina kako bismo bili sigurni da je sve u redu.
‘Kakva je tamo koncentracija topljivih teških metala to molimo i tražimo već danima i ne dolaze podaci. Ne znam jesu li previše zaposleni tamo’, upitao se Franjo Plavšić iz Hrvatskog toksikološkog zavoda.
Opasnost za Kopački rit
Ako do zagađenja dođe, pripremaju i poduzimaju se mjere za njegovo ograničavanje, stoji u priopćenju DUZS-a. Jedna od mjera je i sprečavanje dotoka vode iz Dunava u Kopački rit i to na određeno vrijeme, odnosno dok zagađena voda ne proteče kroz hrvatski teritorij, što bi moglo potrajati i danima.
Zagađenje neće biti vidljivo ljudskom oku, pa Dunav neće promijeniti boju ni prozirnost. Stručne službe redovito uzimaju uzorke i obrađuju ih u kemijskom laboratoriju. Do sada nije zabilježena povećana koncentracija teških metala.
>> Uhićen direktor tvrornice aluminija, i Kopački rit potencijalno u opasnosti
U Mađarskoj brojni stručnjaci rade na sanaciji izljeva, ali i sprječavanju mogućeg dodatnog zagađenja. Vodu izravno iz Dunava koriste brojni mađarski gradovi, uključujući i Budimpeštu.