Prepuna ih je morska površina u Zadarskom kanalu, a i glavno okupljalište odlagalište otpada. Prekomjerno su se razmnožili i stvaraju nered gdje god stignu pa je Zadranima galebova puna kapa.
Poreč je po tom pitanju mjere poduzeo je još 2011. godine i tijekom proteklih 7 godina na gradskim krovovima smanjio broj galebova za 40 posto. I to tako što im u gnijezdima prava jaja zamjenjuju plastičnima. ''Treba u potpunosti poštivati Zakon o zaštiti životinja. Ama baš ništa se ne poduzima u odnosu na žive ptice ili ptiće. Zamjenjuju se samo jaja. To je humana metoda kojom se ptica udaljava s mjesta gnježđenja'', objasnila je Nataša Basanić Čuš iz projekta ''Zdravi grad Poreč''.
Galebovi se sele kada se iz bilo kojeg razloga ne mogu razmnožavati. A iz gradova ih žele vratiti na izvorna staništa, otočiće i hridi. No, sve je ovo zakašnjela reakcija, a uzrok samo jedan. ''Prekomjerno hranjenje ptice za koje je kriv čovjek. Samim time odlagališta, kantama za smeće i sve skupa, mi smo njemu stvorili jedan divan marendarij, gdje on svakog dana obilato jede'', ističe Nenad Maljković, predsjednik udruge ''Moj otok".
A prema novim istraživanjima, i prenosi bolesti, pogotovo kada je u doticaju s otpadom. Simbol Mediterana malo pomalo pretvorio se u opasnost. Tako je to kad se otmeš kontroli.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr