"Nažalost, ovakve situacije nemoguće je predvidjeti i događaju se, ali na njih moramo biti spremni. Javna vatrogasna postrojba još je jednom brzo reagirala, a osposobljenost i koordinacija s DVD-ovima također je na visokoj razini", rekao je gradonačelnik Branko Dukić nakon obilaska odlagališta otpada u Diklu.
Dodao je da će se požar ugasiti, ali za to treba vremena.
"Deponiju ovdje definitivno nije mjesto i treba privesti kraju postupak njegova trajnog zatvaranja i početi cjelovitu sanaciju. Znam da su građani uznemireni ponajprije zbog dima. Zatražili smo hitno mjerenje kakvoće zraka na najbližoj naseljenoj mikrolokaciji deponija u Diklu, a o rezultatima ćemo odmah izvijestiti javnost", rekao je.
Osim vatrogasne službe Čistoće d.o.o., u gašenju požara sudjeluju Javna vatrogasna postrojba Zadra i DVD-ovi iz Nina, Sukošana, Svetog Filipa i Jakova, Pakoštana i Polače te jedna cisterna DIP-a Zadar.
"Vatrogasci obavljaju svoj posao i nema opasnosti od širenja požara izvan deponija. Na požarište su jučer stigli prvi bageri koji su nužni u ovakvim situacijama. Ovakvi požari traju po nekoliko dana jer je gašenje specifično, mogli bismo reći da se gasi kanta po kanta otpada", objasnio je predsjednik Vatrogasne zajednice Zadarske županije Željko Šoša.
U skladu s propisima i protokolima pri gašenju požara na deponijima, potrebno je odvojiti dio zahvaćen požarom od ostalog dijela budući da požar nije tek površinski.
Jučer je bagerima odvojen dio gorivog otpada i velik dio požara bio je lokaliziran, ali tijekom noći, zbog nemogućnosti rada bagera, požarište je i dalje bilo aktivno. Na tom je području i jutros bio vidljiv dim, a povezan je s vodenom parom kao produktom u postupku gašenja vodom.
Smrad dima uznemirio je mnoge Zadrane, a osjetio se i u mjestima na srednjem dijelu otoka Ugljana. Kakvoću zraka danas bi trebali izmjeriti djelatnici Zavoda za javno zdravstvo iz Splita.