Hrvatska se usprotivila jer 100 domaćih tvrtki izvozi vrećice i zapošljava 1.600 radnika. Na smanjivanje potrošnje će se ići, ali svaka će država birati kako će to postići.
Europska komisija htjela je zabraniti lagane plastične vrećice - Hrvatska je protiv. Zato jer 100 domaćih tvrtki proizvodi i izvozi vrećice i to bi ugrozilo 1.600 radnih mjesta. Srednje rješenje je smanjivanje potrošnje.
'Upravo se sada o tome pregovara, znači svaka država članica, ono što se traži, da sama odredi svoj cilj i vremenski period u kojem će postići cilj koji se bude postavio. Za što se Hrvatska zalaže je odvojeno sakupljanje i pravilno postupanje sa takvim otpadnim plastičnim vrećicama', rekla je dr. Sanja Radanović Josić iz ministarstva zaštite okoliša i prirode.
Vijeće EU: Hrvatska sama protiv svih
U ORaH-u su za zabranu besplatnog dijeljenja vrećica u trgovinama i trgovačkim centrima i korištenje platnenih. 'Ukoliko bi se naplaćivale vrećice svugdje onda bi ljudi usvojili drugačije oblike ponašanja. Koliko je meni poznato, sve tvrtke koje se bave tom djelatnošću ne proizvode samo plastične vrećice već i drugi asortiman', kaže Mirela Holy.
Jedan od argumenata ekologa jest da lagane vrećice vjetar lako raznosi u okoliš oko odlagališta otpada. U prilog tome ide i ovaj prizor nekoliko stotina metara od odlagališta Jakuševac, gdje je vjetar u prirodu nanio sve plastične vrećice. Dok ekolozi ističu kako se plastične vrećice u prirodi razgrađuju više od 100 godina, njihovi kritičari upozoravaju da bi proizvodnja papirnatih bila još štetnija za okoliš zbog procesa proizvodnje.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook