Zdravko Cafuk, uzgajač iz Domitrovca pored Varaždina, zelje uzgaja godinama. Pita se kako to da se i ono uzgojeno u Sloveniji može zvati 'Varaždinsko'. 'Sam naziv 'Varaždinsko' znači Varaždin, a Varaždina u Sloveniji nema', argumentira on.
Varaždina možda nema, ali varaždinskog zelja, tvrde Slovenci, ima - pa su u prosincu poslali pritužbu na naš zahtjev za registracijom naziva na razini Europske unije. Zato je sada Europska komisija uputila poziv objema stranama za sudjelovanje u postupku postizanja sporazuma.
'Slovenija je uložila prigovor na hrvatski zahtjev zato što su na listi zaštićenih sorti Republike Slovenije i u skupnom katalogu pri Europskoj komisiji upisane dvije sorte zelja Varaždinsko 2 i Varaždinsko 3 koje se također proizvodi u Sloveniji. (...) Hrvatska je uz dopis Europske komisije također dobila obrazloženje Slovenije. Kad Hrvatska prouči dokumentaciju, dvije države će se sastati i pokušati se dogovoriti', priopćilo je slovensko ministarstvo poljoprivrede.
Zbog čega su Slovenci dali prigovor, nije jasno ni udruzi uzgajivača zelja. 'Da nam je to udarac - jeste i to veliki. Ali mogu reći sigurno u ime udruge da ćemo se boriti sa svim raspoloživim sredstvima', rekao je Zdravko Težak, dopredsjednik Udruge zeljara.
Za početak i udruga i ministarstvo analiziraju prispjelu dokumentaciju. 'Nakon toga ćemo imati nekoliko sastanaka na nacionalnoj razini i onda krećemo u te faze, u sporazumijevanje. Očekujemo kroz tjedan dana da bi već mogli kontaktirati već Slovence', rekla je Edita Volar Panić, iz ministarstva poljoprivrede.
Nije ovo prvi slovensko - hrvatski poljoprivredni spor. Žalili su se na kranjsku kobasicu, pa rade probleme istarskim vinarima oko naziva teran, a morali smo se dogovoriti i oko istarskog pršuta pa su ga zaštitile obje zemlje. Ako se po pitanju varaždinskog zelja sporazum ne postigne u roku od šest mjeseci, odluku će donijeti Europska komisija.