Viegas je rekao da je, prema njegovim preliminarnim analizama, do tragedije na Kornatu, o kojoj još nema potpunih informacija, došlo zbog eruptivnog požara koji je zahvatio stradale vatrogasce.
"Njih je ubilo nešto što se dogodilo vrlo naglo, požar je ušao u kanjon i vrlo je lako, prema konfiguraciji terena, moglo doći do eruptivnog požara. U završnoj fazi požar se širio izrazito brzo i
vatrogasci nisu imali dovoljno vremena da se sklone. Njihov bijeg dodatno je onemogućio vrlo loš i težak teren", kazao je Viegas dodavši da se još uvijek ne mogu isključiti ni ostala objašnjenja, ali da sve ipak upućuje na eruptivni požar.
U svom je predavanju u sklopu stručnog seminara za profesionalne i dobrovoljne vatrogasce o eruptivnom požaru i zaštitnoj opremi vatrogasaca pri gašenju na otvorenom, Viegas, jedan od najpoznatijih europskih stručnjaka za požare, govorio o nastanku, djelovanju i posljedicama ekstremnog eruptivnog požara na raznim primjerima iz svijeta te zaključio da je potrebno još mnogo istraživanja i proučavanja kako bi se shvatilo ponašanje raznih vrsta požara.
Seminar pod nazivom "Opasnosti pri pojavi eruptivnog požara i mjere zaštite za vatrogasce" pozdravili su splitsko-dalmatinski župan Ante Sanader i prof. Darko Stipaničev sa splitskog Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, koji su zahvalili uglednim inozemnim gostima Viegasu i Alecu Feldmanu iz organizacije za upravljanje interventnim službama iz Engleske na njihovu posjetu.
Viegas i Feldman u Hrvatskoj borave na poziv Udruge profesionalnih vatrogasaca Hrvatske, a jučer su obišli otok Kornat gdje je 30. kolovoza prošle godine izbio požar od posljedica kojega je smrtno stradalo 12 vatrogasaca.