Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo Dubajića sumnjiči da je od 26. svibnja do 5. lipnja 1945. kao komandant mehaniziranog odreda 4. Jugoslavenske armije osnovao posebnu grupu od 70-ak vojnika te rukovodio transportom zarobljenika od Kočevja do mjesta egzekucije na Kočevskom rogu. Tužiteljstvo tvrdi da je po njegovoj zapovjedi ubijeno najmanje 13.000 ratnih zarobljenika koji su bačeni u prirodne jame, a nakon čega je na njih još bačen eksploziv kako bi se dokrajčili preživjeli.
Dubajiću je pritvor određen jer je nedostupan i zbog teških okolnosti izvršenja kaznenog djela za koje ga se tereti. Istražni sudac za njim je raspisao i tjeralicu, a očekuje se da će MUP preko zagrebačkog Ureda Interpola uskoro raspisati i međunarodnu tjeralicu. Dubajić je rodom iz Kistanja kraj Knina, državljanin je Srbije i prema pisanju srbijanskog i hrvatskog tiska prije nekoliko dana je zbog lošeg zdravstvenog stanja smješten u bolnicu u Beogradu, gdje je živi posljednjih godina.
>> Za nekoliko dana odluka o istrazi protiv Sime Dubajića
Teško je očekivati da će ga Srbija izručiti, no, po Sporazumu o suradnji i progonu počinitelja kaznenih djela ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida, koje su hrvatsko i srbijansko tužiteljstvo potpisali 2007., moguće je da kazneni progon preuzme srbijansko pravosuđe, kao što je to, temeljem istog sporazuma, nedavno učinilo crnogorsko pravosuđe procesuirajući odgovorne za mučenje civila i ratnih zarobljenika s dubrovačkog područja u logoru Morinju.
U istrazi protiv Dubajića sudac Devčić trebao bi saslušati nekoliko svjedoka iz Slovenije i stručnjaka za razdoblje Narodnooslobodilačke borbe (NOB) i partizanski pokret. Tužiteljstvo je predložilo i ispitivanje 84-godišnjeg Ivana Gugića, koji je bio partizan u XI. dalmatinskoj brigadi iz koje su odabrani pripadnici posebne jedinice koja je počinila masovno ubojstvo na Kočevskome rogu. On je još 1953. u Rimu dao iskaz u kojem je kao najodgovornijega za taj zločin prozvao Dubajića, a o tome bi najvjerojatnije u istrazi trebao svjedočiti videolinkom iz Australije, gdje živi.
Tvrdnje da je Dubajić organizirao i zapovijedao posebnom partizanskom jedinicom koja je u proljeće 1945. počinila zločine na Kočevskome rogu tužiteljstvo temelji i na opsežnoj dokumentaciji, među ostalim, arhivskoj građi te njegovoj autobiografiji 'Život, grijeh i kajanje: Od Kistanja do Kočevskog roga' iz 2006., novinskim člancima i televizijskim snimkama u kojima je priznao zločin.