Sramota s kninskih ulica bila je glavna tema u nedjelju i na sinjskim. Sporni pozdrav "Za dom spremni" za tehničkog ministra pravosuđa tema je kojom se mora pozabaviti struka.
"Mislim da je taj pozdrav bolje ne koristiti dok se povjesničari, a temeljem toga i pravosuđe, prema njemu ne odrede", izjavio je Ante Šprlje.
Suočen s konkretnim novinarskim pitanjem je li riječ o ustaškome ili starohrvatskom pokliču, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković je odgovorio:
"Ja sam osudio sve provokacije, uključujući i paljenje srpske zastave", kazao je Plenković.
Božo Petrov nije za zabrane.
"Iako je taj usklik od davnina, on je bio vrlo kompromitiran za vrijeme NDH i ustaškog režima, te mislim da ga zbog toga nije dobro koristiti. Mislim da zabrana nije dobro rješenje, da će edukacija puno više pomoći, pogotovo mlađim generacijama", rekao je Petrov.
Dobro bi edukacija došla i samom Petrovu, smatraju povjesničari.
"Ne postoji niti jedan dokument koji bi dokazao da se taj pozdrav - "Za dom spremni" - ikad prije u hrvatskoj povijesti koristio. Oni koji zagovaraju ovaj pozdrav nemaju problema s NDH i ustaškim režimom. Izvikivanje "Za dom spremni" je ekvivalent izvikivanju "Sieg Heil" u Njemačkoj", ističe povjesničar Hrvoje Klasić.
Marka Perkovića Thompsona koji je zbog ovog dobio prekršajnu prijavu i danas brani pomoćnik ministra turizma.
"Kada je riječ o pjevaču o Thompsonu koji to pjeva u svojoj pjesmi već 25 godina, mislim da se pretjeruje s tom hajkom. A što se samog pozdrava tiče, to je svakako za osudu", mišljenja je Robert Pauletić.
Po pitanju spornog pozdrava zakon je, kaže odvjetnik Branko Šerić, nepotpun i nejasan. Smatra da bi njegovo izvikivanje trebalo biti kazneno djelo.
"Sam taj poklič ne mora ništa značiti, bezvezan poklič pojedinca pripitog u birtiji. Međutim organizirano tako nešto je zaista po meni strašno", kaže Šerić.
Najgore je zbog izvikivanja prošao bivši nogometni reprezentativac Joe Šimunić. Sud ga je, nakon usvajanja žalbe, kaznio s 25 tisuća kuna.