'To je u pravom smislu riječi ropstvo!', kaže Andrea Raizner.
Tečaj švicarskog franka diktira život 16 posto hrvatskih građana. Andrea je zbog kredita iz 2006. godine pred bankrotom. Rata je narasla, kamata također, a njezina i suprugova plaća pala. Ovrhom banka uzima sva primanja.
'U ovom slučaju ne vrijedi jedna trećina. Tu ide sve i mi smo ovršeni od listopada prošle godine i od tada nemamo ni jednu kunu plaće!', ispričala je Andrea.
Franak je na rekordnih 6,51 kunu. Stručnjaci predlažu reobračun kredita u euro po tečaju i kamati na dan odobrenja, ali i vezivanje uz referentnu kamatnu stopu po kojoj su vidljivi uvjeti po kojima banke dobivaju zajmove. Ovako, ispada da koriste situaciju. 'Ostaje dojam, i onda kada je potpuno opravdano da jedna ugovorna strana, u ovom slučaju kreditor, mijenja ugovornu stopu samostalno, bez znanja i odobrenja ugovorne strane', kaže sudska vještakinja za financije i bankarstvo Marija Duljković.
Problem je što referentna kamatna stopa u ugovorima, za razliku od prakse u svijetu, ne postoji. Sudska vještakinja za bankarstvo i financije smatra da je to propust ministarstva financija, ali i Hrvatske narodne banke koja građanima nije osigurala pravnu sigurnost. U dvostranim ugovorima koji se potpisuju banke su kamatni i tečajni rizik prebacile na građane. 'Oni se moraju miješati, regulator je tu upravo iz tog razloga', smatra Duljković.
Premijerka Kosor je najavila novi paket pomoći. S nestrpljenjem ih očekuju u Udruzi Franak koja je u procesu registracije. I okuplja sve više zabrinutih građana koji su sa švicarskim frankom davno izgubili utrku.