Problematična riječka luka

Wikileaks: Hrvatska zbog birokratskih problema pogoduje krijumčarima

Slika nije dostupna
Hrvatska, zbog svog položaja, ali i birokratskih problema, pogoduje krijumčarima krivotvorene robe.

Takav zabrinjavajući zaključak stranih diplomata iscurio je proteklih dana na najpoznatijem zviždačkom portalu Wikileaks. Kao jedna od problematičnih točaka navodi se luka Rijeka. Tenisice, parfemi, torbe, novčanici, remenje i još mnogo toga. U današnje vrijeme gotovo da i nema proizvoda koji se ne krivotvori. U posljednje 3 i pol godine samo je u Riječkoj luci otkrivena krivotvorena roba vrijedna gotovo 340 milijuna kuna.

'U periodu od 2008. do polovice ove godine je zaplijenjeno 108 kontejnera', rekao nam je Mario Demirović, glasnogovornik Carinske uprave. Prema dokumentima objavljenima na Wikileaksu, američkoj su se ambasadi u Zagrebu upravo zbog problema s krijumčarenjem krivotvorina požalile i neke američke tvrtke. Kažu, gube milijune. I dok sa suradnjom na većini graničnih prijelaza nisu zadovoljni, inspektore u carinarnici u Riječkoj luci hvale.

Jedina hrvatska inspektorica s licencom svjetske carinske organizacije za edukaciju o zaštiti prava intelektualnog vlasništva, kaže kako im motiv za rad nije samo sprečavanje financijske štete. 'Krivotvoreni proizvodi su opasni za zdravlje… potiču organizirani kriminal…', ističe Natalia Fraćin, carinska inspektorica.

Nakon otkrivanja sumnjivih pošiljki, na nositeljima prava ostaje da utvrde je li zaista riječ o krivotvorini, no tu pak nastaje onaj već svima poznati problem s hrvatskom birokracijom. Krivotvoreni predmeti rijetko su registrirani u Hrvatskom patentnom zavodu jer procedura registracije za svaki pojedini proizvod često može potrajati i dulje od godinu dana. Za rješavanje tog problema, američke su tvrtke okrivile nedostatak političke volje.