Vukovar: 15. obljetnica humanitarnog konvoja

Slika nije dostupna
Preživjeli sudionici humanitarnog konvoja dobrotvorne udruge "Liječnici bez granica" i Ministarstva zdravstva, kojim je 19. listopada 1991. iz bolnice u opkoljenu Vukovaru na slobodno područje prebačeno 112 najtežih ranjenika, obilježili su u vukovarskoj bolnici 15. obljetnica tog događaja.


"Humanitarni konvoj 'Liječnika bez granica' bio je jedini odgovor na stotine poziva koje sam tada iz opkoljenog Vukovara slala svaki dan u svijet. Činilo nam se kako ti pozivi u pomoć odlaze u vjetar i da nas nitko ne čuje", kazala je, prisjećajući se stanja u Vukovaru 1991. ratna i sadašnja ravnateljica vukovarske bolnice dr. Vesna Bosanac.

Iako su "Liječnici bez granica" kanili humanitarne konvoje za
Vukovar organizirati dva puta na tjedan, konvoj kojim je 19. listopada na slobodu izišlo 112 najtežih ranjenika bio je prvi i zadnji uspjeli konvoj, rekla je dr. Bosanac.

"Bilo je strašno tih dana u Vukovaru. Ranjenici su se bojali ići
konvojem jer nisu imali povjerenja, ali su na kraju, nakon više od 12 sati putovanja kroz minirana polja i kukuruzišta, uspjeli stići do Đakova", rekla je i dodala kako je taj dan, u nedostatku vijesti o sudbini konvoja uspjela telefonom iz opkoljenog Vukovara razgovarati i s pokojnim hrvatskim predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom.

"Predsjednik me pokušao smiriti govoreći mi kako konvoj nije samo moja odgovornost nego i Kriznog stožera Ministarstva zdravstva", kazala je dr. Bosanac. 


Podsjetila je kako je u tri mjeseca potpuna okruženja Vukovara u jesen 1991. kroz vukovarsku bolnicu prošlo oko 2500 ranjenika. "U bolnici smo zadržavali samo najteže ranjenike. Čim bi se nakon operacije malo oporavili, napuštali su bolnicu, a lakše ranjene branitelje i civile nismo ni primali", navela je. 

Nakon prigodna druženja sudionici obilježavanja 15. obljetnice humanitarnog konvoja Udruge "Liječnika bez granice", čije su dvije medicinske sestre u konvoju ranjene kad je kamion u kojem su se nalazile, na bogdanovačkom području, naišao na protupješačku minu, nazočili su predavanju dr. Berislava Pašalića "Psihotrauma kao posljedica ranjavanja".

Također su razgledali podrumski dio bolnice u kojem su u tijeku agresije na Vukovar bili smješteni bolnički odjeli, i koji se preuređuje u muzejsko-memorijalni prostor. Položili su vijence i zapalili svijeće na mjestu masovne grobnice na Ovčari i Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata.

Sudionici će nazočiti i misi zadušnici koja će za poginule ranjenike vukovarske bolnice u srpskoj agresiji na Vukovar biti služena u 13 sati u ckrvi Gospe Fatimske u gradskoj četvrti Borovu naselju.

Povezane teme