U svibnju 2000. šezdesetak radnika Varaždinke dobilo je otkaz jer je vlasnik tvrtke Ivan Hudoletnjak tvrdio da su u nezakonitom štrajku. Radnici su sazvali skup zaposlenika koji je formalno trajao nekoliko dana, što je kasnije potvrdio svojom presudom i Općinski sud, na temelju čije su odluke radnici primali plaće.
Prema presudi otkazi nisu bili zakoniti pa su radnici vraćeni na posao, a to je potvrdio i Županijski sud, kaže Gordana Mihalinec, pravnica regionalnog povjereništva Saveza samostalnih sindikata Hrvatske u Varaždinu.
Vlasnik tvrtke nakon toga se žalio Vrhovnom sudu koji je vratio predmet na suđenje Trgovačkom sudu u Varaždinu, koji je od odlaska Varaždinke u stečaj krajem 2002. bio nadležan za taj slučaj.
Trgovački sud presudio je da su otkazi radnicima valjani, a tu su presudu potvrdili Visoki trgovački sud, te potom i Vrhovni sud.
Sukladno presudi, novac koji su primali otpušteni radnici Varaždinke sada trebaju vratiti. Neki su novac već vratili, dok ih većina tek treba to učiniti.
Odluka Vrhovnog suda je konačna i osim vraćanja novaca nema nikakvog drugog rješenja. Sindikat je napisao zamolbu za oslobođenje od povrata novca u ime bivših zaposlenika koji nemaju nikakve nekretnine ili izvore prihoda, kaže Mihalinec.
Po riječima bivšeg radnika Josipa Vlahovića, svaki radnik prosječno treba vratiti oko 30.000 kuna.
Pomoć bivšim radnicima Varaždinke obećao je varaždinski gradonačelnik i saborski zastupnik Ivan Čehok, koji je već razgovarao s predstavnicima sindikata, a uskoro će i s radnicima.
"Treba točno vidjeti na koji im se način može konkretno pomoći te tko ih je svojim savjetima doveo u ovu situaciju. Mislim da bi i sindikati trebali izaći u susret radnicima i financijski im pomoći u skladu s mogućnostima", rekao je Čehok.
Slavko Katarajn, čelni čovjek regionalnog povjereništva Sindikata poljoprivrede u koji su bili učlanjeni radnici Varaždinke, kaže da nije potpuno upoznat s tim slučajem jer se dogodio prije njegova dolaska na dužnost, no odluku o pomoći bivšim radnicima može donijeti samo sindikalno vodstvo u Zagrebu.
Predsjednik Sindikata poljoprivrede Josip Pavić rekao je pak Hini da sindikat ima Zakladu solidarnosti iz koje članovi mogu dobiti određena sredstva, no ona iznose maksimalno 1200 kuna po osobi.
Pavić podsjeća da se slučaj Varaždinke dogodio u vrijeme kada zbog masovne nelikvidnosti oko 140.000 hrvatskih radnika nije redovito primalo plaće, pa su sindikati često primjenjivali sličnu metodu, sazivanje višednevnih skupova zaposlenika, da se izbore za isplatu plaća.
Naša pravnica upozorila je tada radnike da je sudska odluka o isplati plaća privremena, pa bi se na kraju moglo dogoditi da te plaće moraju vratiti što se, nažalost, i dogodilo, ističe Pavić.