Izgubit će od države, ali će dobiti od grada. Kad na Novu godinu PDV na ugostiteljske usluge skoči na 25 posto, vlasnik vodičkog kafića Mario Meštrov, koji radi i zimi, plaćat će dvostruko manji porez na potrošnju.
"Režije radnika su jednake kao u sezoni i bitno je teže poslovati. Jako će nam pomoći ta gradska odluka", Meštrov.
Umjesto 3 posto, vodički ugostitelji gradskoj upravi će plaćati 1 i pol posto, izuzev srpnja, kolovoza i rujna. Za prosječnog ugostitelja na godišnjoj razini to bi trebalo predstavljati olakšicu.
"Između 10.000 i 12.000 kuna", izračunao je Ivica Zanze, predsjednik Ceha ugostitelja Vodice.
Istina, puno više od toga otići će državi kroz povećanu stopu PDV-a. Iako je gradska uprava ponudila olakšanje, neki su ugostitelji uoči Nove godine - zatvorili.
"Svakako da je to pozitivna mjera za ugostitelje. No, mislim da je to samo gašenje određenih mjera, sveukupnog što se dogodilo u kontekstu cijelog PDV-a", smatra Ante Mihić, vlasnik ugostiteljskog objekta.
Kakva god bila, ušteda je ušteda, pa je smanjenje poreza na potrošnju u Vodicama odjeknulo i u drugim turističkim središtima koja nisu donijela slične odluke.
"Ugostitelji u svojim lokalnim sredinama već i vrše pritisak kako mi ne bi bili građani drugog reda, nego normalni građani, da nas doživljavaju kao partnere", kazao je Stipe Knežević, potpredsjednik Hrvatske obrtničke komore.
A dok država ugostiteljima podiže PDV, upravo gradovi i općine mogu donijeti niz kompenzacijskih mjera, ističe ministar turizma Gari Cappelli.
"Porez na potrošnju da se smanji. Recimo, oni lokali koji rade 12 mjeseci u godini da dobiju neke beneficije kroz terase ili poreze", predlaže ministar Cappelli.
No, proračunskih prihoda mnogi će se gradovi teško odreći. U godini kojoj će, upozoravaju ugostitelji, tražiti svaki način opstanka.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr