Novi zakon s mnogo nepoznanica

Vode, šume, zemljišta...Sve to, i više, može prestati biti javno dobro

Slika nije dostupna
Priprema li Vlada zakon za lakšu privatizaciju hrvatskih javnih dobara poput šuma, voda, cesta, pomorskih i kulturnih dobara?

Prije tri dana na javnu raspravu stavljen je zakon koji Vladi omogućuje ukidanje statusa javnog dobra kada se radi o strateškoj investiciji za RH. Nepoznanica je puno. Vode, šume, ceste, poljoprivredna zemljišta, pomorska i kulturna dobra. Sve to može prestati biti hrvatsko javno dobro u korist strateškog investicijskog projekta.

Zelena lista tvrdi da je najveći problem što investitor može steći vlasništvo nad javnim dobrom. 'To je rasprodaja po hitnom postupku. Ne mogu oni odlučiti o društvenom i narodnom bogatstvu koje pripada svim stanovnicima jedne zemlje samo tako', kaže Vlasta Toth, supredsjednica Zelene liste.

>> Vlada: Suglasnost Hrvatskim vodama za kredit od 650 milijuna kuna

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak tvrdi da je zakon u cilju borbe za radna mjesta. 'Kasnije moramo dobro paziti koji će projekti biti od strateškog interesa i koji su investitori kojima trebamo pomoći i kako će izgledati ti projekti. Tada će biti razloga za mnoge javne rasprave. U samoj ideji mislim da je netko tu odigrao jednu lopticu koja će ih postaviti na mjesto neozbiljnosti', kaže Vrdoljak.

HDZ u zakonu ne vidi opasnost za hrvatska prirodna bogatstva. 'Ja ne vidim da se ovaj zakon time bavi. Na kraju krajeva, mi i danas imamo koncesije za vodu. Nije to ništa novo. To se događalo i ranije i događat će se i u budućnosti', kaže HDZ-ov saborski zastupnik Đuro Popijač.

Laburisti ističu kako su i SDP i HNS prosvjedovali kada je HDZ želio prodavati državnu imovinu i davati koncesije, a sada rade isto. 'Neoliberalnoj Vladi Zorana Milanovića sve što je javno nije dobro. Zašto? Zato što navijaju za krupni kapital, navijaju za banke koje su u stranom vlasništvu. Sve što je u hrvatskim rukama treba rasprodati', kaže saborski zastupnik Hrvatskih laburista Branko Vukšić.

Hoće li novi zakon značiti rasprodaju hrvatskih prirodnih bogatstava pokazat će prvi strateški investicijski projekti.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook