Sve je izgledalo obećavajuće dok nisu prve voćke urodile plodom. Nesređeno tržište i uvoz guše mladu proizvodnju šljiva, bresaka i nektarina pa očajni voćari prijete da će raskrčiti nasade koje je sufinancirala država.
Grane se objesile od težine plodova i šljiva ne može biti ljepša i slađa. Unatoč tomu, voćare boli glava.
'Bankari i trgovci najveću zaradu odnose nama, tako da nakon ove berbe ne ostane ništa', kaže voćar iz Kneževih Vinograda Dominik Vuković. Niska otkupna cijena i uvoz uništavaju domaću proizvodnju. Tako za kilogram konzumnih šljiva voćari danas mogu dobiti najviše 2 kune. Još dvije nedostaju da pokriju troškove proizvodnje i nešto zarade.
'Jednostavno smo prepušteni tržištu koje nas ucjenjuje i jednostavno nakupci nam nude tako male otkupne cijene', ističe Zoltan Tot iz poljoprivredne zadruge Darđanka. Voćari od države traže zaštitnu cijenu za svoje proizvode. Na taj će način država zaštititi i svoj ulog.
'Imam osjećaj da smo prevareni zato što nas je država poticala i ne mala sredstva uložila u ovaj projekt putem kapitalnih ulaganja i poticaja, a mi smo sada dovedeni pred zid jer svoju robu prodajemo u bescjenje', sitiče Vuković.
Zadnji dio posla bio bi urediti tržište. No, to je u Hrvatskoj mnogo teže nego kopati, saditi i mučiti se pet godina dok voćke ne urode plodom.