Važne odluke

Vlada raspodijelila milijune eura bolnicama i poljoprivrednicima, a bit će i potpora za mlade

Euri, ilustracija Foto: Getty Images
Vlada je donijela niz važnih odluka.

Vlada je podržala donošenja Mjera aktivne politike zapošljavanja za 2025. iz nadležnosti Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ), koje bi Upravno vijeće HZZ-a trebalo donijeti u petak.

Među mjerama su potpore za zapošljavanje osoba uključenih u Program Posao+ kroz 100-postotno financiranje troška plaće s ciljem poticanja zapošljavanja osoba u izrazito nepovoljnom položaju na tržištu rada - dugotrajno nezaposleni, korisnici minimalne novčane naknade, osobe bez završene srednje škole i osobe s invaliditetom.

Tu su i potpore za pripravništvo i mlade kojima se omogućuje osposobljavanje osoba za samostalan rad, uz sufinanciranje do 60 posto troška plaće te troška prijevoza, potpore za usavršavanje, za samozapošljavanje, obrazovanje i osposobljavanje te javni rad i skraćivanje radnog vremena te za zadržavanje radnih mjesta u prerađivačkoj industriji.

Donesena je i odluka o jednokratnoj robnoj pomoći Hrvatskom Caritasu u prehrambenim i higijenskim proizvodima u ukupnoj količini od 160 tona te vrijednosti nešto manjoj od 807.000 eura. To je 17. potpora Vlade od 2016., a ukupno je do danas doznačeno pomoći u količini od tri tisuće tona i vrijednosti 15 milijuna eura.

Za pomoć bolničkim zdravstvenim ustanovama 142 milijuna eura

Ukupno nešto više od 142 milijuna eura bit će doznačeno bolnicama kojima je osnivač država i kojima su osnivači županije za podmirivanje dijela dospjelih obveza prema dobavljačima lijekova, potrošnog i ugradbenog medicinskog materijala, odlučila je Vlada.

Nešto više od 92 milijuna kuna Ministarstvo zdravstva će doznačiti u sedam zdravstvenih ustanova kojima je osnivač država, a nešto više od 50 milijuna eura HZZO će kao namjensku pomoć doznačiti u devet zdravstvenih ustanova kojima su osnivači županije (2,5 milijuna eura) te u 21 zdravstvenu ustanovu kojima je osnivač država (47,6 milijuna eura).

U obzir su uzeti kriterij ročnosti dospjelih obveza od 120 dana na dan 31. listopada i kriterij izvršenosti rada zdravstvenih ustanova za razdoblje od 1. siječnja do 31. listopada 2024.

Pri tome se za zdravstvene ustanove kojima su osnivači županije primjenjuje isključivo kriterij ročnosti dospjelih obveza starijih od 120 dana, dok se za ustanove kojima je osnivač država primjenjuju oba kriterija (kriterij ročnosti obuhvaća 80 posto raspoloživih sredstava, a kriterij izvršenost rada 20 posto raspoloživih sredstava).

Usvojena je i odluka o pribavljanju nefinancijske imovine Ministarstva zdravstva nabavom opreme za prevenciju, dijagnostiku i liječenje osoba oboljelih od raka - osnovne dozimetrijske opreme za zdravstvene ustanove, radi provedbe projekta iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026. Temeljem odluke Ministarstvu zdravstva omogućeno je sklapanje ugovora o nabavi dozimetrijske opreme u iznosu nešto većem od 1,7 milijun eura s PDV-om.

Vlada je zaključkom ovlastila ravnateljicu Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Alemku Markotić za potpisivanje ugovora o provedbi Okvirnog ugovora s Gilead Sciences, za nabavu lijeka Veklury (remdesivir) za liječenje bolesti COVID-19, za razdoblje do 30. travnja 2025, a procijenjena je potreba za lijekom u količini od ukupno 10.000 doza (bočica).

Poljoprivrednicima šest milijuna eura za štete od prirodnih nepogoda

Vlada je donijela Program potpore poljoprivrednim proizvođačima za ublažavanje posljedica prirodnih nepogoda nastalih u 2024., vrijedan šest milijuna eura.

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro je kazao kako štete na prinosima poljoprivrednih kultura uzrokovane prirodnim nepogodama uzrokuju smanjenje ili gubitak očekivanih prihoda u proizvodnoj godini te utječu na nestabilnost proizvodnih procesa. Mogu uzrokovati i odustajanje proizvođača od poljoprivredne proizvodnje.

Ovim programom potpore, kako je rekao, štiti se poljoprivredne proizvođače i osigurava zadržavanje i nastavak poljoprivredne proizvodnje te ublažavaju posljedice prirodnih nepogoda nastalih u ovoj godini.

Potporom u okviru Programa će se ublažiti će se posljedice štete uzrokovane prirodnim nepogodama nastalim u 2024., a namijenjena je poljoprivrednim proizvođačima na području za koje je proglašena prirodna nepogoda i koji su štetu prijavili u Registra šteta od prirodnih nepogoda na prinosu poljoprivrednih kultura.

Za potporu u okviru programa nisu prihvatljive prijavljene štete od suše nastale u 2024. godini, koje će se posebno kompenzirati kroz novu mjeru u 2025. godini, kao niti štete na šećernoj repi za koje je već prihvaćen program sanacije, navodi se u obrazloženju odluke Vlade.

Provedba Programa, kojim su definirani prihvatljivi korisnici, propisat će se pravilnikom, a provodit će ga Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

Prihvatljivi korisnici potpore su mikro, mala i srednja poduzeća koja se bave biljnom proizvodnjom i definirana su u Poglavlju I. te člancima 25. i 37. Uredbe Europske komisije оd 14. prosinca 2022. o proglašenju određenih kategorija potpora u sektorima poljoprivrede i šumarstva te u ruralnim područjima spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije.

Svi korisnici moraju biti upisani u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i imati štetu od prirodnih nepogoda nastalih u 2024. prijavljenu u Registru šteta od prirodnih nepogoda veću od 50 posto na prinosu poljoprivrednih kultura.

Pročitajte i ovo Pomoć koja dobro dođe Vlada donijela važnu odluku za dio građana: Pogledajte detalje

Pročitajte i ovo Porezna reforma Oni neće morati plaćati porez na nekretnine, a došlo je i do još jedne velike izmjene