Predsjednik, državni činovnici i saborski zastupnici čekaju plaću za studeni i počinju se pitati hoće li im svaki početak mjeseca ili njegova sredina tako i ubuduće izgledati.
Željka Antunović kaže kako ne znaju što je pravi uzrok kašnjenu plaća jer ne raspolažu s pravim informacijama. Kako kaže, ministarstvo financija veoma je suzdržano u davanju informacija.
Ministarstvo pod punom odgovornošću jamči da će 2008. još biti plaća, a 2009. tko zna. U blagajni je , kažu, premalo novca, pa porezni službenici posljednjih dana nuobičajeno revno utjeruju dugove. Dužnike zovu telefonom, šalju opomene i požurnice pa i za nekoliko kuna duga.
>> Zastupnicima u Saboru kasni plaća
>> 'Uz Boga se ne treba strahovati'
A Vladi sindikati još otežavaju sa svojim zahtjevima od kojih ne žele odustati.
'Ako je u pitanju tih 6 posto onda se ne radi samo o njima već je cijela država pukla', kaže Krešimir Sever iz HNS-a.
Sada su u planu nova zaduženja kako bi se pokrili gorući dugovi. Navodno se država planira zadužiti kod banaka, a nije daleko niti ideja o uzimanju stranog kredita.
Ekonomski stručnjaci smatraju da će financijsko stanje u Hrvatskoj biti u znaku dugova sve dok se ne pokrene snaga hrvatskog gospodarstva, proizvodnja turizam, poljoprivreda.
No čini se kako je u lijepoj našoj glavna grada još uvijek politika, pa političari i dalje traže krivca za stanje u državnoj blagajni. Hebrang je tako ustvrdio kako su sindikati trebali imati više sluha za te probleme i solidarnosti prema drugima.