Vlada je zaključila da je povlačenjem toga zakonskog prijedloga iz parlamentarne procedure prestao postojati bitan formalno-pravni razlog za raspisivanje referenduma. Jer, kako se navodi u priopćenju vlade, referendumsko pitanje mora se odnositi na određeni zakonski prijedlog i biračima mora biti jasno kako će glasovati o postavljenom pitanju.
Ističe se da referendumsko pitanje mora biti jasno određeno i ne može se postavljati hipotetično i apstraktno, već mora biti vezano uz konkretni akt, a što je bilo razvidno iz zahtjeva za raspisivanje referenduma.
'Rezultat bi bio bespredmentan'
Uz ocjenu da bi, u slučaju da se raspiše referendum i postavi spomenuto pitanje, rezultat tako provedenog referenduma bio bespredmetan jer se odnosi na zakonski prijedlog povučen iz parlamentarne procedure, vlada smatra da Ustavni sud treba voditi računa o svim navedenim primjedbama prilikom ocjene podnesenoga zahtjeva.
Navodi se da se vlada o referendumu očitovala na zahtjev Hrvatskoga sabora o tomu da se utvrdi jesu li ispunjene pretpostavke iz članka 86. stavka 1. do 3. Ustava Republike Hrvatske za raspisivanje referenduma.
Referendumsko pitanje mora biti jasno, ovako bi rezultat provedenog referenduma bio bespredmetan, izvijestila je Vlada
Podsjeća se da je Organizacijski odbor za izjašnjavanje birača o potrebi raspisivanja referenduma o ZOR-u podnio 14. srpnja ove godine zahtjev predsjedniku Hrvatskoga sabora o raspisivanju referenduma o ZOR-u.
>> Sabor prihvatio potpise građana za referendum
Odbor za Ustav, poslovnik i politički sustav sabora utvrdio je pak 14. rujna da su ministarstva uprave i unutarnjih poslova provjerili podatke iz spomenutoga zahtjeva i utvrdili da ga podupire najmanje deset posto birača u Republici Hrvatskoj.
Dodaje se da se referendumsko pitanje: 'Jeste li za zadržavanje važećih zakonskih odredbi o produženoj primjeni pravnih pravila sadržanih u kolektivnim ugovorima i o otkazivanju kolektivnih ugovora?' odnosi se na članak 4. Prijedloga Zakona o izmjenama ZOR-a koji je vlada Hrvatskom saboru uputila 28. svibnja ove godine, a 3. rujna 2010. ga je povukla iz parlamentarne procedure.