"To je prvi proračun nove koalicijske Vlade, to je i test nove koalicije, a mogu reći da s optimizmom možemo gledati naprijed i da ćemo zajedno savladati sve teškoće, pa i one pred kojima se nalazimo", istaknuo je premijer Ivo Sanader.
Podsjetio je kako su se, s obzirom na situaciju u Hrvatskoj i svijetu, morale redefinirati i procjene gospodarskog rasta.
Tako je prvotna procjena rasta BDP-a u ovoj godini od 6 posto korigirana na 4,5 posto, a inflacija se procjenjuje na 5,2 posto.
"Učinit ćemo sve što se tiče Vlade da pokušamo inflaciju držati pod kontrolom, to je prije svega posao Hrvatske narodne banke (HNB), ali i drugih čimbenika. Mi ćemo naš dio odraditi", kazao je premijer.
Podsjećajući da su koalicijskim sporazumom i programom rada Vlade predviđena izdvajanja za poljoprivredu od 6 milijardi kuna, Sanader je rekao da je to apsolutno iznos iza kojeg stoji cijela Vlada, ali i da cijeli taj iznos ne može biti samo u resoru poljoprivrede, već je dio i u ministarstvima regionalnog razvoja, zdravstva, obrazovanja.
"Stojimo iza toga da je poljoprivreda jedan od naših aduta, kao što su naši aduti i regionalni razvoj, obrazovanje, turizam, malo i srednje poduzetništvo, izvoz", kazao je premijer.
Istaknuo je da se proračunom želi potaknuti i snažniji uzlet hrvatskog poduzetništva te da se nastavlja s infrastrukturnim projektima.
Ministar financija Ivan Šuker rekao je kako Vlada proračunom želi poslati poruku o odgovornoj fiskalnoj politici usmjerenoj nastavku fiskalne konsolidacije i usporavanje rasta državne potrošnje.
"Proračunom se planira deficit konsolidirane opće države od 2,3 posto BDP-a, što je na razini prošle godine ili nešto manje", kazao je ministar Šuker.
Ocijenio je i da se iz proračuna može vidjeti odlučnost Vlade za povećanje konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, da sredstva za poticaje poduzetništva rastu za 25 posto, ulaganja u poljoprivredu i ruralni razvoj za 32 posto, za regionalni razvoj i kapitalna ulaganja za 67 posto, turizam za 48,8 posto, itd.
Uz prijedlog proračuna Vlada RH je s današnje sjednice Hrvatskom saboru uputila i prijedlog zakona o izvršenju proračuna kojim se utvrđuje da se država u ovoj godini može zadužiti za 10,5 milijardi kuna, a od toga se iznosa 8,5 milijardi odnosi na vraćanje starih kredita koji dospijevaju na naplatu.