Hoće li radnici sutra normalno raditi i s kojim plinom, pitanje je na koje smo potražili odgovore. Radnici s kojima smo razgovarali zabrinuti su jer ovo nije prvi puta da se priča o zatvaranju plina bez kojeg ne mogu proizvoditi mineralno gnojivo.
Ako je vjerovati posljednjim informacijama, hoće. Čini se da je sastanak u Vladi urodio plodom jer Ina ipak neće zaustaviti dotok plina. Infprmaciju o obustavi prvi su jutros prenijeli Sindikalni predstavnici radnika i Udruga hrvatskih branitelja. Nakon toga je i Uprava Petrokemije potvrdila da zbog dugovanja prema Ini sutra neće imati njihov plin.
Dogovoreno je i da će plin dostavljati drugi dobavljač Prvo plinarsko društvo. No to bi bilo dostatno tek za tjedan dana rada tvornice, a onda poslijepodne preokret - Ina neće zatvoriti plin.
"Mi nećemo zaustaviti proizvodnju, niti bilo kakve eskalacije po pitanju prekida bilo kakvih problema vezanih za isporuku kupcima nećemo imati, mi smo u kontinuiranoj i stalnoj komunikaciji s Inom i pronalazimo rješenja vjerojatno će sutra biti sve skupa normalno kao što je to bilo danas i čitavo ovo vrijeme. Ina će i dalje isporučivati plin bit će postignuti dogovori, radimo na detaljima ja sam sasvim siguran da neće biti nikakve sekalacije", kaže Đuro Popijač, predsjednik Uprave Petrokemije.
Zabrinutost radnika je međutim opravdana. Petrokemija zapošljava 1.600 radnika. Svojom proizvodnjom pune pola proračuna Kutine što znači da bi propadanjem Petrokemije propala i Kutina.
Petrokemija ima i 200 milijuna kuna davanja svake godine. Najviše prema Ini i PPD-u jer troše čak 30 posto ukupnog plina u Hrvatskoj. Petrokemiji za spas treba dokapitalizacija od gotovo 450 milijuna kuna. Do tog novca planiraju doći izdavanjem 45 milijuna dionica nominalne vrijednosti od 10 kuna. Pravo prvokupa imati će dosadašnji dioničari. Kao zainterestrani se, medju ostalima, spominju i Ina i PPD.