Ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac istaknuo je da sve članice EU imaju takve baze podataka koje za 50 posto povećavaju izglede za otkrivanje kaznenih djela te da će se, nakon njezina uvođenja, povećati sigurnost u Hrvatskoj posebice zbog mogućnosti povezivanja hrvatske s DNA bazama drugih zemalja. Spomenuo je i da je najmanje 15 posto osoba osuđenih na smrt ili dugotrajnu zatvorsku kaznu u Europi i Americi bilo oslobođeno nakon uvođenja DNA baze podataka, jer se pokazalo da su nevini. Ministar pravosuđa Ivan Šimonović smatra da će predložene izmjene bolje zaštititi živote i zdravlje te povećati pravnu zaštitu zatvorenika, utvrditi stručne kriterije za donošenje odluke o premještanju zatvorenika u blaže zatvorske uvjete i uvjetni otpust.
Novost je i uvođenje obveze obavještavanja žrtava o puštanju na slobodu počinitelja kaznenih djela protiv spolne slobode i ćudoređa, protiv života i tijela ili kaznenog djela s elementima nasilja. Posebnim zakonom o izvršenju kaznenih sankcija izrečenih maloljetnicima vlada namjerava osigurati veće uvažanje posebnosti maloljetnika. Potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič naglasila je važnost edukacije maloljetnika u odgojnim zavodima, podsjetivši da se čak 30 posto njih vraća u takve ustanove. Potpredsjednica Jadranka Kosor predstavila je Program aktivnosti prevencije nasilja među mladima za 2009., kojim je predviđeno osnivanje vijeća za prevenciju nasilja u svakom gradu. Ta će vijeća voditi MUP, a u njihovu bi radu trebali sudjelovati i gradonačelnici i sva mjerodavna gradska tijela. Izmjenama Zakona o mirenju vlada namjerava razvijati taj sustav kojim bi se smanjio i broj sporova pred sudom. Sucima će se dati diskrecijska ovlast da predmet upute na mirenje u bilo kojoj fazi postupka, pa i u žalbenom postupku.
Tajnost istrage ubuduće će vrijediti samo za stranke u postupku
Budući da bilo tko može provesti postupak mirenja, bez obzora na zanimanje, izmiritelji će se akreditirati pri Ministarstvu pravosuđa. Kroz izmjene Zakona o kaznenom postupku napušta se sustav sudske i prelazi na državnoodvjetničku istragu, uvode se nove mogućnosti za sporazumno rješavanje spora nastalog kaznenim djelom, a ubrzava i pojednostavljuje postupak kad je riječ o lakšim kaznenim djelima. Tajnost istrage ubuduće će vrijediti samo za stranke u postupku, a ako novinar sazna nešto o istrazi, ti podatci za njega neće biti tajni i neće snositi kaznenu odgovornost za njihovu objavu, niti će biti dužan otkriti izvor. Saboru je upućen i prijedlog zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji, a ministar zdravstva Darko Milinović istaknuo je da se pri izradi zakona vodilo računa o činjenici da Hrvatska ima samo 4,5 milijuna stanovnika, što je ograničavajuće kad je riječ o oplodnji.
Podsjetio je da je na snazi zakon iz 1978., koji je praktično neprovediv, budući da ne prati razvoj biomedicinskih znanosti. Predloženi zakon predviđa i sustav kontrole nad manipulacijom spolnim stanicama, kroz sustav akreditacije ustanova koje će se moći baviti medicinski potpomognutom oplodnjom, a predviđen je i nacionalni registar darivatelja spolnih stanica. Premijer Ivo Sanader ministre je još jednom pozvao da do srpnja dovrše planirani posao na usklađivanju propisa s europskom regulativom, naglasivši kako očekuje da će Slovenija uskoro deblokirati pregovore.
'Očekujemo nastavak aktivnosti oko deblokade pregovora od strane Slovenije. Vidjet ćemo što nakon što su i naš i slovenski odgovor stigli u Bruxelles. Vjerujem da će se hrvatski pregovori odblokirati i da, kao što je potvrdio europski povjerenik za proširenje Olli Rehn, možemo završiti pregovore u ovoj godini. U tom smislu kao vlada ćemo učiniti sve i pripremiti se za taj trenutak", rekao je Sanader.
(Hina)