Resorni ministar Tomislav Ivić na vladinoj je sjednici objasnio da, prema izmjenama koje su upućene u hitnu saborsku proceduru, više neće biti moguće ostvariti invalidsku mirovinu po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja ako osoba nema status hrvatskog ratnog vojnog invalida (HRVI). Isključuje se, objasnio je, mogućnost da se postojanje bolesti dovodi u uzročno-posljedičnu vezu sa sudjelovanjem u Domovinskome ratu. Naveo je nadalje kako je isti slučaj i sa smrću, odnosno, isključuje se mogućnost povezivanja smrti sa sudjelovanjem u Domovinskom ratu jer je prošao prevelik broj godina.
100 dana sudjelovanja u Domovinskome ratu ratu
Izmjene se odnose i na ostvarivanje prava na najnižu mirovinu, koja iznosi 45 posto prosječne plaće, na način da je za ostvarivanje prava nužno 100 dana sudjelovanja u Domovinskome ratu ratu (do sada je bio potreban jedan dan), a pravo na najnižu mirovinu neće imati oni iz Registra branitelja koji se nalaze u neborbenom sektoru, odnosno, kako je rekla premijerka, pravo na najnižu mirovinu odredbama novog zakona oslanja se na sudjelovanje u ratu u borbenom sektoru. Sto dana sudjelovanja u Domovinskome ratu bit će nužno i za ostvarivanje prava na opskrbninu kao oblik socijalne pomoći najsiromašnjim hrvatskim braniteljima. Odredbe zakona primjenjivale bi se na sve započete, a nedovršene postupke, utvrđivanja statusa.
Kosor je naglasila da se tim izmjenama ‘podvlači crta’, te da su ih podržali i koalicijski partneri i braniteljske udruge, te istaknula da će se izmjene i dopune zakona reflektirati na proračun u 2010., kao i na broj članova Fonda hrvatskih branitelja.
Nasilje u obitelji
Vlada je Saboru uputila i konačni prijedlog zakona o zaštiti nasilja u obitelji, a premijerka je pozvala sve institucije da doslovno provode kako se više ne bi moglo dogoditi da, kako je rekla, netko u instituciji kaže da je nasilje obiteljski problem i 'neka se to riješi u obitelji'. Posebno je istaknula da se uvodi pojam ekonomskog nasilja zbog kojeg, kako je rekla, mnoge žene trpe jer, nažalost, ne vide neku perspektivu i to ih lancima veže uz nasilnika. Upozorila je i kako zbog toga što su ‘sve oči javnosti uprte u političke elite’, po pitanju nasilja u obitelji ‘ne smijemo imati milosti ni prema kome’. ‘Nikada figa u džepu kad se o tome govori’, rekla je Kosor ponovivši da nitko ne može biti ugleda osoba, bio on ministar, zastupnik, liječnik, ako je obiteljski nasilnik. ‘Takva osoba zaslužuje osudu svih nas i pečat za čitav život’, rekla je. Potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič naglasila je da riječ o modernom zakonu jer se njegove odredbe odnose i na izvanbračne i istospolne zajednice, kao i na žrtve nasilja u udomiteljskim obiteljima. (Hina)