Budući da Hrvatska u Ini ima oko 45-postotni vlasnički udio, Vlada neće odustati od toga da kroz izravno prisustvo i članstvo ministara u NO-u bude informirana o tome što se događa u korporaciji i koji su njezini planovi, istaknuo je premijer Zoran Milanović.
Ponovivši kako ministri u drugim slučajevima neće biti članovi nadzornih odbora, Milanović je odbacio sumnje o mogućem sukobu interesa, jer "članovi NO-a koji predstavljaju manjinskog vlasnika ne mogu ništa učiniti u smislu sukoba interesa".
Podsjetio je kako je i MOL sklon takvom rješenju, jer očito razmišlja o interesima kompanije i njezinoj zaradi i dobiti.
Tu je i mađarska Vlada koja je odnedavno 25-postotni vlasnik MOL-a, a zainteresirana je ne samo za uspješno poslovanje MOL-a nego i energetske koridore koji vode kroz Hrvatsku, posebice koridor za ukapljeni plin Rijeka - Zagreb - Budimpešta, naglasio je premijer.
Prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić naglasio je kako ova Vlada, za razliku od prethodne koja je povukla svoj dio Inine dobiti u državni proračun, ostavlja Ini dobit od oko dvije milijarde kuna za pokretanje investicijskog ciklusa.
Nekoliko dana nakon što je na telefonskoj sjednici izdala jamstvo kanadskom naručitelju u iznosu od dva milijuna eura za brod koji se gradi u brodogradilištu Kraljevica, Vlada je danas slično jamstvo od tri milijuna eura izdala i u korist nizozemskog kupca Pegasus B. V.
Čačić je napomenuo kako se time omogućuje završetak dvaju brodova koje gradi kraljevički škver, koji je Vlada nedavno poslala u stečaj.
Više od 2 milijarde kuna dobiti Vlada će ostaviti u Ini, a neće kao bivša to izvlačiti radi punjenja proračuna. Poruka je to sa sjednice Vlade gdje je objašnjeno kako je uvjet da INA taj novac uloži u investicije. Ovu vijest premijer je iskoristio da još jednom potvrdi kako unatoč pritiscima iz Europe ne odustaje od postavljanja ministara Čačića i Linića u nadzorni odbor te naftne kompanije. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.