Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić u petak je predstavio Nacionalni plan stambene politike Hrvatske do 2030.
Procijenio je da će za omogućavanje priuštivog i održivog stanovanja te prostora u funkciji stanovanja biti potrebno izdvojiti 1,2 milijarde eura. Ovakvu stambenu politiku Hrvatska je čekala 34 godine.
Nacionalni plan se sadrži od tri cilja, a oni su sljedeći:
- priuštivo stanovanje
- održivo stanovanje
- prostor u funkciji stanovanja
Ciljeve će nastojati ostvariti potporom u ruralnim i potpomognutim područjima. Poseban će naglasak biti na program za stambeno zbrinjavanje mladih u prigradskim i ruralnim područjima.
Osim toga, planira se pomoći i studentskoj populaciji povećanjem kapaciteta studentskog smještaja izgradnjom novih studentskih domova. Mijenjat će se i Zakon o zadrugama te će se poticati djelovanje neprofitnih stambenih zadruga.
Isto tako u planu je uspostava revolving fonda iz kojeg će se financirati cjelokupni Nacionalni plan stambene politike
Na održivosti će se raditi kroz Zakon o upravljanju i održavanju zgrada kao i kreiranje programa ugradnje dizala i uređaja za olakšan pristup za slabo pokretne osobe u postojeće zgrade.
Poticat će se i zelena urbana obnova kao i izraditi novi Zakon o gradnji kojim će se skratiti procedura i obim potrebne dokumentacije za izgradnju obiteljskih kuća i stambenih zgrada.
Vlada planira raditi i na programu ulaganja u stambenu infrastrukturu, ali i prenamjeni napuštenih nekretnina. Prioriteti u Nacionalnom programu su mladi ljudi.
Još neki od načina ostvarivanja ciljeva Nacionalnog programa su sljedeći:
- aktivacijom praznih nekretnina pomoću porezne politike i obnove nekretnina u državnom vlasništvu
- poticanjem dugoročnog najma odnosno reguliranjem kratkoročnog najma i poticanjem programa priuštivog najma
- jačanjem pravne sigurnosti najamnog odnosa kroz izmjenu Zakona o najmu stanova
- gradnjom stanova u državnom vlasništvu kroz novi Zakon o POS-u.