Na taj način će ostvariti znatno povoljniju mirovinu, dok bi istodobno 1.200 žena koje su već otišle u mirovine na temelju prvog i drugog mirovinskog stupa dobilo mogućnost ponovnog izračuna mirovine prema uvjetima iz prvog stupa, čime bi im mirovine porasle od 500 do 1.500 kuna.
Vlada izmjenama zakona o obveznim i dobrovoljnim fondovima i dopunom zakona o mirovinskim osiguravajućim društvima i isplati mirovina na temelju individualizirane kapitalizirane štednje želi, kako je naglašeno, poboljšati materijalni i socijalni položaj te skupine osiguranike kojima su mirovine znatno niže zbog nepovoljnih uvjeta umirovljenja.
Predsjednica vlade Jadranka Kosor kazala je da su prijedlozi izmjena i dopuna zakona prihvaćeni u raspravi na Nacionalnom vijeću za umirovljenike koje je savjetodavno vladino tijelo te čiji su članovi predstavnici umirovljeničkih udruga i stranaka koji u partnerstvu s vladom rade na poboljšanju položaja umirovljenika. 'Oni koji to ne žele nisu članovi vijeća te učestalo kritiziraju vladu, ali to je njihov posao za koji su se opredijelili', kazala je premijerka.
Kosor je kazala kako trajna zadaća vlade je ostaje povećanje mirovina te naglasila kako se intenzivno radi i na još jednoj vladinoj obvezi prema umirovljenicima tijekom ove godine a to je isplata rate duga koju valja isplatiti na vrijeme, odnosno krajem godine.
Ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Đuro Popijač rekao je da je izmjenama zakona oko 95.000 osiguranika, koji su se u vrijeme mirovinske reforme 2002., a u dobi između 40 i 50 godina, dobrovoljno opredijelili za drugi stup, dobilo mogućnost istupanja iz tog osiguranja.
U tom slučaju njihov uplaćeni novac u drugi stup prenio bi se u državni proračun te bi oni prilikom umirovljenja ostvarili mirovinu samo iz prvog stupa, ako bi to za njih bilo povoljnije. Zahtjev za istupanje podnosio bi se, prema prijedlogu izmjena, središnjem registru osiguranika tijekom postupka umirovljenja. 'Time im se ostavlja mogućnost da izaberu hoće li koristiti mirovinu iz prvog i drugog stupa ili samo iz prvog stupa, odnosno temeljem Zakona o mirovinskom osiguranju, a na temelju procjene što je za njih povoljnije', rekao je Popijač.
Ista mogućnost prijelaza bila bi dana i korisnicima osobne mirovine te korisnicima obiteljske mirovine. Dopunama zakona o mirovinskim osiguravajućim društvima i isplati mirovina na temelju individualne kapitalizirane štednje želi se pak, pojasnio je Popijač, ispraviti anomalija prema 1.200 žena koje već primaju mirovinu na temelju prvog i drugog stupa, a koja im je manja od 500 do 1.500 kuna. (HIna)