Vladin paket pomoći Slavoniji; stopirane ovrhe, nema kamata na kredite, zapošljavanje na javnim radovima...

Slika nije dostupna
Studenti će imati pravo na posebnu stipendiju, učenici besplatnu prehranu, a poslodavci će biti oslobođeni plaćanja doprinosa u visini minimalne plaće.

Vlada je danas usvojila paket programa kojim se olakšava obnova i saniranje posljedica poplave u Vukovarsko-srijemskoj županiji, pa će tako 250 redovitih studenata s tog područja imati pravo na posebnu stipendiju, a 660 osnovnoškolaca besplatnu prehranu u školama.

Prema programu obnove i saniranja posljedica poplave za područje obrazovanja osigurava se pravo redovitim studentima iz Vukovarsko-srijemske županije na posebnu stipendiju za ovu i iduću školsku godinu. Također, imat će pravo na izravan smještaj u studentske domove i lakši upis na studij.

Osnovnoškolcima se, pak, osigurava besplatna prehrana te ishođenje dokumenata za ostvarivanje učeničkih prava.

Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji omogućava se odgoda otplate stambenih kredita do 31. prosinca iduće godine, a ove godine bit će riješeni i svi podneseni zahtjevi za stambeno zbrinjavanje, izvjestio je ministar branitelja Predrag Matić.

Mjerom za komunalne javne radove predviđeno je zapošljavanje domicilnog stanovništva na otklanjanju posljedica poplave. U tu svrhu iz proračuna će se izdvojiti 12,87 milijuna kuna.

Financijski će se pomoći i poslodavcima, kako bi se omogućilo očuvanje radnih mjesta dok im je privremeno onemogućen rad, pa će biti oslobođeni plaćanja doprinosa u visini minimalne plaće, a za to je u proračunu osigurano nešto manje od 13,34 milijuna kuna.

Vlada uoči sjednice objavila na Twitteru: 'Ne da mi se'. Raditi?

Za obnovu cestovne infrastrukture predviđena su sredstva u iznosu 95,3 milijuna kuna, koje će osigurati Hrvatske ceste.

U sklopu programa pravne pomoći do završetka sanacije posljedica poplave bit će osigurana besplatna pravna pomoć, odgađa se provedba ovršnih postupaka, neće teći kamate na financijske obveze građana i pravnih osoba, kao ni zastara u obveznim odnosima.

Vlada je danas donijela i odluku o osnivanju Međuresorne radne skupine za podršku Uredu zastupnika RH pred Europskim sudom za ljudska prava u pripremi predmeta koji se odnose na istrage ratnih zločina i drugih kaznenih djela počinjenih za vrijeme ili neposredno nakon akcije 'Oluja'.

Pred Europskim sudom za ljudska prava počeli su sudski postupci po 21 tužbi više podnositelja protiv Hrvatske, koji smatraju da tijela RH nisu provela učinkovitu istragu smrti njihovih bliskih rođaka, civila koji su poginuli za vrijeme ili neposredno nakon akcije "Oluja" u kolovozu 1995. godine, izvjestio je potpredsjednik Vlade Ranko Ostojić.

U svakom predmetu država treba dostaviti prvo očitovanje Sudu najkasnije do 15. rujna, što je vrlo bitno jer se radi o utvrđivanju jesu li povrijeđena konvencijska prava, stoga se u radnu skupinu određuju iskusni predstavnici nadležnih tijela koji su uključeni u problematiku istraga ratnih zločina za vrijeme i neposredno nakon "Oluje". (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Povezane teme